2023-07-30, 00:27
  #55513
Medlem
csvenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Tolkar det som att han pratat med honom ganska mycket i allmänhet, vilket rimmar med det att SE jobbade över 1-2 kvällar är veckan. Men ljudbanden kommer säkert i dagens ljus. Lättare att höra då?

Det här skulle man förstås ha rett ut under den tid då det begav sig.

Jag har pratat mycket med honom aktuell kväll.

VS

Jag pratade mycket med honom aktuell kväll.
Citera
2023-07-30, 00:56
  #55514
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Faderlig
Jag tycker det är inne slappare att påstå att LP såg AB istället för gm.

Det finns absolut noll som tyder på det, men ändå används det som en sanning eftersom hennes vittnesuppgifter inte går ihop med SE-teorin.
AB beskriver att LP tittar på henne.

LP beskriver en man som kommer Norr ifrån.
Rätt Bettende men fel färg på jackan.

Ska AB se när GM ger sig av måste han vara perplex ett antal sekunder.

LP vet inte det första sekunderna vad som orsakat att OP ramlat ihop eller vem som orsakat detta.

När hon tittar sig om finns två personer där.

AB och GM.

Var dom befinner sig när hon ser dom går inte att säga till 100 %

Jag satsar på att hon ser AB innan han kastar sig in i dekorima-porten.

Hon ser GM när han vänder sig om vid barackernas början precis som HJ.

Det finns utrymme för ett sådant händelseförlopp.
Citera
2023-07-30, 01:47
  #55515
Medlem
Faderligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henrikofsweden
AB beskriver att LP tittar på henne.

LP beskriver en man som kommer Norr ifrån.
Rätt Bettende men fel färg på jackan.

Ska AB se när GM ger sig av måste han vara perplex ett antal sekunder.

LP vet inte det första sekunderna vad som orsakat att OP ramlat ihop eller vem som orsakat detta.

När hon tittar sig om finns två personer där.

AB och GM.

Var dom befinner sig när hon ser dom går inte att säga till 100 %

Jag satsar på att hon ser AB innan han kastar sig in i dekorima-porten.

Hon ser GM när han vänder sig om vid barackernas början precis som HJ.

Det finns utrymme för ett sådant händelseförlopp.
Bara om man ignorerar avstånd, händelseförlopp och vittnesmål.

AB befinner sig ca 10 m bakom när det smäller och kastar sig ganska omedelbart in i porten.

När LP då vänder sig om så är AB då minst 10 meter bort och påväg in i en port. Det är för det första för långt avstånd för att kunna vara gm och för det andra så borde hon ju då se sin mgm försvinna in i porten. Inte in på Tunnelgatan.

Sedan har vi problemet att LP inte beskriver AB förutom på jackan. Såg hon AB borde hon väl rimligtvis ge några av hans signalement. Främst tänker jag då på helskägget vilket är hans mest utmärkande drag.

Vi har också problemet att LP säger att GM vänder sig om innan han ger sig iväg. Det får hon dessutom stöd av andra vittnen i. Det stämmer inte på AB. Och det talar starkt för att LP sett ansiktet.

Slutligen har vi också det smått bisarra antagandet att LP först sett AB som gm, men sedan inte reagerat alls på att han är kvar på plats under hela livräddningsförsöket.
Citera
2023-07-30, 06:57
  #55516
Medlem
den-kristnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henrikofsweden
Han gick förbi postavdelningen på vägen enligt honom själv.

Sedan sker utstämplingen först, sedan nån form av hälsning till längre samtal. 0-2 min .

Men från 23:15-23:19. Är lång tid även om man ska lämna in på postavdelningen.
Med tanke på att en dörr mot Luntmarkgatan larmades som öppen och olåst i samband med mordet. Den dörren låg väl på samma plan som postavdelningen? I så fall kan det ses som ännu en indicie mot SE. Dörren skulle ha ställts upp som en alternativ flyktväg.
Citera
2023-07-30, 07:54
  #55517
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Ja, något är onekligen slappt i vår herres hage.

Källkritik är att jämföra med andra källor från händelsen. SE och AK ger som bekant en annan bild av samtalets längd. Vem minns då rätt? ALG minns fel om när hon kom till jobbet. Minns hon resten rätt?

Enligt ALG sa SE att kvinnan var lik LP, enligt HO att kvinnan INTE var lik LP ...

ALG menar på att SE sa att han blev hörd. SE själv hävdar att ingen var intresserad av att höra honom.

Så du menar att minnet är "crisp" och opåverkat efter 3 månader med kollegor över kaffekoppen?

Det här Striptease-avsnittet, från 1997, med minnesforskaren (specialist på brott och minne) är tänkvärt.

Även om minnesforskaren ifråga sedermera blev ifrågasatt:

https://youtu.be/vKt4u5sESb8?t=377

"Minnesforskaren" det hänvisas till är den livsfarlige pseudovetenskapsmannen Sven Å. Christanson. Quick-trustens intellektuelle härförare. Lärljungen till den psykoanalytiska sektledaren Margit Norell, som var den som i Sverige introducerade de pseudovetenskapliga nonsensideér om minnen som spred sig som en pesthärd i västliga rättssystem och förgiftade dem på 80-90-talen. De företräddes ju av betrodda sakkunniga likt Christianson och domstolarna litade på deras utlåtanden, med förödande konsekvenser.

Christianson är arvtagare till detta och har, chockerande nog, lyckats föra giftet in i 00-talet och hans metoder för att framkalla minnen och vilseleda domstolar osv har gjort honom personligen ansvarig för flertal av de rättsskandaler/tragedier vi har sett i landet sedan dess. Inklusive Quick. Och Kevin.

Jag för min del förkastar intill varje stavelse det psykoanalytiska och därmed pseudovetenskapliga idékomplexetet gällande minnen osv. Och tar istället fasta på modern, biologiskt grundad och neurovetenskaplig perceptionspsykologi. Som lär oss att vår koppling till "verkligheten" är synnerligen indirekt och förvisso en konstruktion baserad på knapphändig sinnesinformation och utförd av en apparat som kalibrerats av tidigare erfarenheter. Och givet det här är vittnesuppgifter alltid problematiska att hantera, även utan humbug.

Nu blev det en onödigt lång harang här, på grund av min passionerade avsky för den här destruktiva idéströmningen.

Åter till väktarna (Christianson, som skrivit boken 'I huvudet på en seriemördare' om Quick, kunde säkert skriva 'I huvudet på en väktare', om hur de utifrån barndomsupplevelser konstruerat mordkvällen). Ja, det finns anledning att betrakta deras uppgifter med viss försiktighet och det finns säkert sådant som stämmer bättre än annat. Men att utifrån vittnesproblematik mena det här att uppgift efter uppgift som inte passar med teorin skulle vara falska eller förvridna minnen är helt enkelt befängt.

Väktarna kan också stoppa in uppgifterna i en kontext, typ "först lät det som att han hjälpt till att vända Palme, men sen blev jag mer osäker på att han faktiskt gjort det".

För övrigt, om det väktarna minns från mordkvällen till största del egentligen är information de fått senare eller upplevt vid andra tillfällen, varför poängterar du då deras uppgifter om kepsen (som iofs är resonemang om vad han brukade ha på sig)? Du brukar skriva att enligt väktarna så bar SE keps med knäppe på mordkvällen.
Citera
2023-07-30, 08:01
  #55518
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Tolkar det som att han pratat med honom ganska mycket i allmänhet, vilket rimmar med det att SE jobbade över 1-2 kvällar är veckan. Men ljudbanden kommer säkert i dagens ljus. Lättare att höra då?

Det här skulle man förstås ha rett ut under den tid då det begav sig.

Mig spelar saken ingen roll. De pratade säkert ibland. Jag vände mig mot att plocka en rad ur sitt sammanhang så att meningen går förlorad och mena att något som inte alls är tydligt är det.

Det finns ju en agenda här (att SE inte pratat med HO innan han gick ut, men gärna att han pratat mycket med HO efter februari). Och då bör man väl vara lite återhållsam med såntdär. Det förbättrar knappast teorin.
Citera
2023-07-30, 08:06
  #55519
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Problem2020
Jag tänkte att man får anta att GM-SE är andfådd när han återvänder och kan ha fått frågan om just det...

Dock så har såklart Vittnet-SE också sprungit ....Men kan det varit så att Engström redan här är tvungen att ljuga som GM ?

Men Gud Stig...Vad har hänt du är helt svimfärdig och medtagen...

Då känner han att han måste säga att han sprungit eftersom hans kropp signalerar kraftigt som att han sprungit..


Var en tanke bara som väktarna aldrig fick kanske en direkt fråga om...

Ok, om du kan utveckla hur du menar att det där hänger ihop med att väktarna efter en stund börjar misstro det SE uppger om sin insats?
Citera
2023-07-30, 08:11
  #55520
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Där gör vi en motsatt tolkning. Jag tolkar det som att han kastar in att han brukar prata med SE en del, vilket inte vore så konstigt eftersom SE jobbade över en hel del. Tyvärr, att försöka ge SE ett alibi via väktarna är alldeles för sprött.

Det där om han pratat med HO eller inte är inget jag någonsin påtalat som något alibi. Hade inte ens en tanke på det här. Det var mer invändning mot att tolka saker utifrån en "önskan" att han inte paratat med HO, utan bara gått förbi.

Dock menar jag att uppgifterna han lämnar till väktarna vid återkomsten är av betydande tyngd när det gäller möjlighet att vederlägga hypotesen om SE som GM.
Citera
2023-07-30, 09:02
  #55521
Medlem
Jag ämnar inte redovisa skivis73 längre analys varför Stig Engström inte kan vara identisk med den s.k Dekorimamannen.
Enligt alla logisk,faktamässiga och sannolikhetsmässiga ramar kan inte Engström vara den man som IM uppger sig se ett par minuter innan mordet.

Detta innebär att Engström inte kan ha varit identisk med gärningsman givet materialet innan mordet.
Oavsett vilken potentiell gärningsindivid man undersöker,kan denne inte vara identisk med Stig Engström.
Citera
2023-07-30, 09:47
  #55522
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Jag ämnar inte redovisa skivis73 längre analys varför Stig Engström inte kan vara identisk med den s.k Dekorimamannen.
Enligt alla logisk,faktamässiga och sannolikhetsmässiga ramar kan inte Engström vara den man som IM uppger sig se ett par minuter innan mordet.

Detta innebär att Engström inte kan ha varit identisk med gärningsman givet materialet innan mordet.
Oavsett vilken potentiell gärningsindivid man undersöker,kan denne inte vara identisk med Stig Engström.

Nu går väl SE-hypotesen (i de flesta fall) ut på att SE är en efterföljande GM.
IM's Dekorimaman förklaras ex. med att han misstagit personen för Björkman (något som inte enbart förklaras i SE-hypotesen utan "alla" hypoteser om en efterföljande GM)

Men det är ju korrekt att om Dekorimamannen skulle vara GM, så kan inte SE vara gärningsmannen.
__________________
Senast redigerad av MOPspanaren 2023-07-30 kl. 10:24.
Citera
2023-07-30, 10:25
  #55523
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roerlig
Mig spelar saken ingen roll. De pratade säkert ibland. Jag vände mig mot att plocka en rad ur sitt sammanhang så att meningen går förlorad och mena att något som inte alls är tydligt är det.

Det finns ju en agenda här (att SE inte pratat med HO innan han gick ut, men gärna att han pratat mycket med HO efter februari). Och då bör man väl vara lite återhållsam med såntdär. Det förbättrar knappast teorin.

Det synkar ändå bättre med det SE uppger. Han upplevde att han hade bråttom. Hade kört över sin planerade tid med tre timmar. Skulle resa dagen efter men hade inte packat. Övriga kvällar hade han sannolikt inte fullt lika bråttom, och kunde prata med de I receptionen, i lugn och ro.
__________________
Senast redigerad av Dalulven 2023-07-30 kl. 10:29.
Citera
2023-07-30, 10:34
  #55524
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roerlig
Det där om han pratat med HO eller inte är inget jag någonsin påtalat som något alibi. Hade inte ens en tanke på det här. Det var mer invändning mot att tolka saker utifrån en "önskan" att han inte paratat med HO, utan bara gått förbi.

Dock menar jag att uppgifterna han lämnar till väktarna vid återkomsten är av betydande tyngd när det gäller möjlighet att vederlägga hypotesen om SE som GM.

Det är ingen önskan. Det är tre andra källor som indikerar en kortare interaktion på vägen ut: SE, AK och PH (som undersökte det hela). Tre källor mot en.

Det är den vanligaste käpphästen vad gäller alibit.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in