Citat:
Ursprungligen postat av
sybel
Jag kan inte se att sluttiderna, som väcker ytterligare frågor, och skärmtändningen egentligen förändrar något i nuläget. Mer info måste komma fram för att kunna dra några slutsatser.
Att M spatserade vid två tillfällen berättade hon långt innan stegräknaren bekräftade rörelsen, så det är inte nytt. Den takten stegräknaren visar att hon gått i kan inte stämma, den behöver förklaras. Och skärmtändningen kan tydligen vara lite vad som.
Det är klart intressant med fler hållpunktstider, men än så länge varken bekräftar eller dementerar de Ms eventuella skuld, som jag ser det.
Håller med dig, det är för många luckor.
Men en förundersökning bör göra en så tydlig tidslinje som möjligt, både utifrån de inblandades mobiler och utifrån grannens mobil. Då hade man kunnat komma nära en dödstidpunkt.
Förmodligen ligger denna runt 02:30 tiden som jag tror, men att Maja håller på med mobilen 02:33 ger henne inget alibi direkt. Man kan ju plocka upp mobilen nästan direkt efter eller lägga ifrån sig mobilen i nästa stund, även om det inte låter så troligt.
Min mobil (iPhone 12) hackar upp stegperioder i 3, 5 och tio sekunders perioder vid gång hemma och stannar jag på minsta sätt, om så bara några sekunder, påbörjas en ny starttid.
Min tro är att det är så man kollat på en sekvens på majs mobil, där man ser att mobilen är i rörelse, antingen i följd, eller det att det enbart är några sekunders möjligen minuters paus.Detta räknas sedan som en period då Maja ser ut att vara uppe och i rörelse.
Ex från min mobil, där jag pysslar med tvätt osv:
16:01:00- 16:01:03- 3 steg
16:01:03- 16:01:06 - 3 steg
16:01:39- 16:02:20 - 55 steg
16:02:30- 16:07:10- 68 steg
16:12:22- 16:22:16- 215 steg
16:23:15- 16:23:07- 11 steg
Man ser ju att jag är i rörelse, lite olika hur jag rör mig. Då kanske man i förundersökninen skulle säga tt starttiden är 16:01:00, och sluttiden 16:23:07?