Citat:
Ursprungligen postat av
Viktor79x
Räcker inte filmer och bilder uppbackade av vittnesmål och radarupptagningar från hela världen?
Inte för att jag är en renodlad tvivlare eller motståndare men efter alla år så har åtminstone min entusiasm sjunkit. Dåliga filmer och radarspår som kan vara vad som helst hjälper inte som bevis. Vittnesmål att människor ser eller upplever något måste ju förklaras för det är ju ett intressant fenomen och alla kan ju inte avfärdas. Bevis för mig är något fysiskt, något efterlämnat och det är väl det representanthuset försöker få fram. Det är lite underligt att inte andra länder hänger på och vill bli först med revolutionerande avslöjande och bevis och det får mig att tro att det inga finns. Men vem vet, det kanske kommer då USA väckt tävlingsanda. Vi får väl hoppas att vetenskapsmän tar mer tag i denna fråga för vad det än är så finns det ju något intressant i fenomenen som kanske kan ta vetenskapen längre. Inte bara tekniskt vetenskaplig men även pyskologiskt för människor har i alla tider berättat om möten med änglar, tomtar och troll. Tron på utomjorningar eller gud kanske bara visar sig vara en psykologisk abnorminitet hos människor baserad på rädsla för döden eller ensamheten.
Vad det gäller film så är det märkligt att med miljarder mobiler i byxfickan numera så finns det inte en enda bra film som kan bevisa något. Innan dessa mobilers intåg så fanns historier om UFO:n som flög omkring och tom landade inför grupper av människor men idag sinar även dom historierna för det skulle inte vara trovärdigt utan att en enda människa filmar. Kanske våra kära utomjordligar är medvetna om det och har infört regleringar, vad vet jag.
Ta bara konflikten i Ukraina där massor av människor riktar telefonerna uppåt för att filma flyg och missiler som far förbi, där tusentals drönare filmar marken och horizonten och där satelliter tar höguplösta bilder i massor, nada. Konflikten kan leda oss till världskrig och värre men utomjordingarna verkar ointresserade, inga "foo fighters" rapporterade (men det kanske kommer).
Denna fråga var kul och spännande då man var yngre men med åldern blir den bara mer utvattnad för inget mer läggs till utan det är bara samma gamla historier, bilder och filmer man sett tusentals gånger och inget blir någonsin skarpare eller kommer närmare en sanning. Men jag hoppas ändå på något revolutionerande för vi människor behöver verkligen det i någon form, ett uppvaknade och då menar jag inte dagens woke.