Citat:
Ursprungligen postat av
TottemHorse
Barn ska inte behöva känna ansvar för att de inte blockar. Barn är nyfiken och risktagande i sin natur. Om gäddorna slutar skicka dickpicks så hade dumpen inte haft några dickpicks att lägga upp. Allt slutar med att den vuxne ska ta ansvar.
Nej, det var så länge sedan de skrev om allt det så då behöver jag läsa på vad det handlade om igen.
"Allt slutar med att den vuxne ska ta ansvar." Är alla på Dumpen barn då?
Resonemanget är som; jag läger ut en orm på gatan, någon flyttar den till trottoaren, gumman som går förbi med rollatorn blir biten och dör. Då är det inte mitt fel, utan den som flyttade den till trottoarer.
Ser du inte felet i resonemanget?
"Barn är nyfiken och risktagande i sin natur." Helt rätt, dessutom är de i full färd att suga i sig information, den information de suger i sig i unga år blir mest betydande. Finns det ingen egen tanke om att de formas på ett sämre sätt utifrån den information Dumpen ger, och den diskussion de för främst med sina jämnåriga kompisar.