2023-07-21, 20:00
  #577
Medlem
LemPicas avatar
Jag sitter också mobil så kanske därför?
Brukar inte vara problem från den sidan annars i alla fall.

Citat:
Ursprungligen postat av aurorasangel
Gick ej på mobilen men inga problem via datorn
Citera
2023-07-21, 20:03
  #578
Medlem
LemPicas avatar
Tack !

Citat:
Ursprungligen postat av NiederErmaFrost
Annars finns backup länk här:
https://gofile.io/d/VOCpZW
Citera
2023-07-21, 20:41
  #579
Moderator
Mappings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NiederErmaFrost
Annars finns backup länk här:
https://gofile.io/d/VOCpZW

Tack, om någon uppfattar att både denna och min länk slutat funka så skicka PM till mig så ska jag lägga upp igen.
Citera
2023-07-21, 22:09
  #580
Moderator
Mappings avatar
Här finns FUP uppdelat i fyra delar, kanske funkar bättre för er som kollar via mobiltelefon?

https://anonfiles.com/peZ4z539zb/Malm_TR_B_12879_22_Aktbil_60_F_runders_kningsproto koll_DEL_4_pdf
https://anonfiles.com/sdZ6zf32za/Malm_TR_B_12879_22_Aktbil_60_F_runders_kningsproto koll_DEL_2_pdf
https://anonfiles.com/x2Z0zb37za/Malm_TR_B_12879_22_Aktbil_60_F_runders_kningsproto koll_DEL_3_pdf
https://anonfiles.com/z0Zfz937zc/Malm_TR_B_12879_22_Aktbil_60_F_runders_kningsproto koll_DEL_1_pdf



https://docdro.id/gAcQ3KH
https://docdro.id/OFmMOK7
https://docdro.id/QVLCe1y
https://docdro.id/G3MYFoi
Citera
2023-07-21, 22:18
  #581
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mapping
FUP:
https://anonfiles.com/07o0v530z2/Malm_TR_B_12879_22_Aktbil_60_F_runders_kningsproto koll_Hu_pdf

Åttatusen sidor! Helvete.

Utifrån skummandet av detta:
  • Han är absolut skyldig. Eventuellt kanske det var hans kompis som avlossade skottet men sedan hjälptes de åt att i panik kväva flickan (Filip förnekar kraftfullt att han har skjutit någon människa men slingrar sig på frågan om han kvävt henne) och sedan har de styckat henne och spritt delarna tillsammans troligen. Mestadels sitter han tyst i förhören.
  • Massa skit med honom och hela hans omgivning. Tragisk läsning alltihopa.
  • Han kommer absolut att gå fri för det här är bara en ovanligt ambitiös fiskeexpedition från polisens sida. De har inte ett skit utan bara indicier och byskvaller. De har inte ens belagt att hon dött i hans lägenhet utan det köttigaste i det hela är att han har berättat om saker för kompisar, som nu berättat för polisen. För mig är det obegripligt att åtal väckts men kanske orkade inte heller åklagaren läsa åttatusen sidor.
  • Hans rykte, hur det nu är, kommer däremot att för evigt vara rätt dåligt eftersom alla kommer utgå från att han är skyldig.
Citera
2023-07-21, 22:57
  #582
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snooper123
Vilken sjuk jävel. Vad var det för droger han gick på?

Ett flertal, verkar det som. Även den mördade hade missbruksproblematik om jag läser FUP rätt.

Citat:
Ursprungligen postat av snooper123
Hur har han fått de skadorna?

Han har ändrat sin story, men polisen tycker ingen av versionerna verkar trolig. Ungefär tusen av sidorna i FUP (lätt överdrift) består av en intervju med diverse gasindustrimuppar som ska gissa sig fram till om skadorna kan ha uppstått på det sättet (ingen av gasmupparna har förstås medicinsk kompetens). Helt otroligt pinsamt att detta skräp tagits med.

Jag kan inte se att polisen har en egen teori att komma med men "avfyrning av vapen nära ansikte" ligger väl nära till hands, han hade skador på hornhinnan också.

Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
Nu reagerar jag emot det som står i rubriken här att "Ex-pojkvän" är gripen. Minns bara någon enstaka artikel med intervju med mordoffrets familj.

Marua bodde inneboende hos den kvinna som anmälde henne försvunnen. Relationen med "Ex-pojkvännen" (FW) var så pass kort som tre veckor! Ska man då alls benämna honom som "Ex"?

Man använder inte uttryck som "tillfälligt ligg" inom rättsväsendet (eller ens i media). Tre veckor = pojkvän. Ett ONS benämns som "kortare relation" eller liknande.

Citat:
Ursprungligen postat av Treestripes
Tänk på en sak med.
Personerna var väldigt unga, vissa 15 år gamla. Och kommer undan med ett mord med runt 5 Pers inblandade och ingen säger något... Ingen bryter ihop i häkte eller efter alla år. Inte ett enda ord läckt genom prat med vänner eller föräldrar , på fylla osv. Sägs att hon blev bort gift i libanon sen flydde tillbaka till Sverige och bodde på något kvinno hem eller något liknande med skydd. Sen kapas huvudet av några 15 åringar som inte läcker ett ljud fast dom var flera st som ska vara inblandade. Kanske ska titta åt mer än ett håll. Skulle vara konstigt om man inte hittar spår av pojkvän på en flickvän och kopplingar. Inget fällande, 15 åringar, styckad kropp av barn osv. Låter det inte lite konstigt? Jag är nära nära vän och uppväxt med alla och tyckte detta var galet när det hände, visst vi gjorde mycket skit men när jag hörde att det var styckning så nej det kan inte va dom.

Alla verkar ju ha varit bäng hela tiden, och dessutom småkriminella -- både Filip och andra i hans närvaro åkte ju dit för väpnade rån t.ex., bl.a. med det misstänkta skadeskjutningsvapnet -- så vanan att hålla tyst är nog ingrodd sedan länge. Dock har ju detta seglat upp igen i och med att man hittat resten av kroppen och några då INTE längre hållit tyst.

Dessutom framstår ju Filip som minst sagt obalanserad så det finns nog en viss rädsla med i bilden också.
__________________
Senast redigerad av bergsturk 2023-07-21 kl. 22:59.
Citera
2023-07-21, 23:15
  #583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mapping
Här finns FUP uppdelat i fyra delar, kanske funkar bättre för er som kollar via mobiltelefon?

https://anonfiles.com/peZ4z539zb/Malm_TR_B_12879_22_Aktbil_60_F_runders_kningsproto koll_DEL_4_pdf

Varnar för virus på denna delen
Citera
2023-07-21, 23:39
  #584
Medlem
Vart är BO ursprungligen ifrån?
Citera
2023-07-22, 00:25
  #585
Medlem
Herr-Skarprattares avatar
Fruktansvärt jävla sätt att dö på. Varför satte de inte en andra kula i henne när hon överlevde första? Varför göra mordet så förbannat utdraget? Hade de bara en kula till geväret eller?
Citera
2023-07-22, 01:13
  #586
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr-Skarprattare
Fruktansvärt jävla sätt att dö på. Varför satte de inte en andra kula i henne när hon överlevde första? Varför göra mordet så förbannat utdraget? Hade de bara en kula till geväret eller?

Ja. Det var ett Husqvarna enkelskotts salongsgevär.
Citera
2023-07-22, 02:27
  #587
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Jag är generellt något skeptisk från början om det verkligen kan hålla med ett åtal efter så lång tid, men jag är inte insatt i fakta och hur starkt caset är, så det blir förstås intressant att se om det går att få en skyldig fälld.

I ett annat ännu mer uppmärksammat styckmord (CdC) så började man söka efter (alternativa) MGM i den nya utredningen 1999 trots att styckmordet ägde rum 1984.

15 år vs 21 år utgör inte någon hisnande skillnad.

Om MGM i det aktuella fallet blir fälld så handlar det nog om indicier, det finns väl knappast någon teknisk bevisning?
Citera
2023-07-22, 02:56
  #588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
I ett annat ännu mer uppmärksammat styckmord (CdC) så började man söka efter (alternativa) MGM i den nya utredningen 1999 trots att styckmordet ägde rum 1984.

15 år vs 21 år utgör inte någon hisnande skillnad.

Om MGM i det aktuella fallet blir fälld så handlar det nog om indicier, det finns väl knappast någon teknisk bevisning?

Joakim Palmkvist
Kan mördade Marua Ajouz få rättvisa till slut?

https://www.sydsvenskan.se/2023-07-21/kan-mordade-marua-ajouz-fa-rattvisa-till-slut
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in