Citat:
Ursprungligen postat av
Sheepahedern
Nej, men det är enbart skatteverket som får kolla detta så att arbetsgivaren utan rimliga skäl eller ens en förklaring ber om bild på detta känsliga nummer skapar uppenbart frågor kring dom som nyttjar bilarna. Visst, är det någon som missbrukar den mycket så köper jag att man vill kolla upp det. Men det betyder inte att man har rätten till det rent juridiskt och att dessutom begära dessa nummer på samtliga fordon utan förklaring är än mer intressant att veta.
Medför det privata användandet att bilen i själva verket är en förmån, så får det konsekvenser för arbetsgivaren. Skatt ska dras på och arbetsgivaravgift betalas för förmånen.
Bedöms tjänstebilen vara en förmån så torde det innebära en ny löneförhandling.
Utöver detta så innebär privat bilkörning missbruk av företagets resurser.
Att AG vill kolla alla kan helt enkelt bero på att alla ska kollas, och inte enbart vissa (utpekade) i personalen.
F ö så finns det tämligen tydliga regler för var gränsen mellan tjänstebil och bilförmån går - AG måste dock förvissa sig om att dessa följs.
T ex så är det inte självklart att man får ta hem tjänstebilen ens om man ska direkt till en kund nästa dag. Om man passerar sin arbetsplats på väg till kunden så bör bilen hämtas där, finns kunden däremot åt motsatt håll så kan det gå bra att parkera bilen vid bostaden.
Är bilen inte lämpad för privat bruk (servicebil) kan det funka att parkera vid bostaden - dock under förutsättning att bostaden är ditt tjänsteställe. T ex om du alltid är hos kunder och väldigt sällan är på kontoret. Det finns regler som definierar ett tjänsteställe (och dessa påverkar i sin tur avdragsrätt för privata resor mellan bostad och arbetsplats samt möjligheten till skattefri trakta).