Citat:
Ursprungligen postat av
jontepsg
Att titta bakåt betyder inte så mycket, men jag är beredd att hålla med om att Liverpool kan nog ha en urstark säsong så länge dom får in rätt spelare centralt. Dom har inget CL och fortsätter Klopp utveckla taktiken han avslutade säsongen med så blir dom väldigt bra. Tippar redan nu att Darwin Nunez gör mer icke-straffmål än Salah.
Ang. Tchouaméni så sägs Perez inte vilja släppa honom för lägre än dom betalade, €100m är lite för mycket för Pool misstänker jag men ett lån vore inte helt fel varken för Pool eller Madrid.
Vänta lite nu (inget personligt) att inte titta tillbaka inte betyder så mycket innebär att Arsenal inte heller kan titta bakåt för gör man det framkommer losermentalitet, 5 p efter borde varit fler men City vaska 2 sista omgångarna.
City fick sunkig start, lite sviter av året innan därför kom Arsenal loss poängmässigt men jag skrev tidigt att det skulle tappas och hur det skulle gå till. Sammanlagt har väl inte Arsenal bättre lag nu än när förra säsongen avslutades? Tycker det ligger på jämnt ut, Havertz och Rice har mycket att bevisa innan de kan kallas toppspelare av högsta rang.
Liverpool kan säkert skaffa fram några miljarder men det är inte det DNA man vill köra fullt ut.
Kan vi lägga mycket på Nunez så kan vi öka lite till på Tchouaméni fast bättre ta in Valverde och Veigo för pengarna. Inget vet vad prislappen blir på Real spelarna.
Salah behöver komma underfund med vad som felas honom, gör visserligen mål men bränner en del och själva spelet ute på plan med boll är i princip katastrof sett till tidigare höjd.
Annars sälja till Saudi och köpa in Mbappe 🤔
Inget personligt allt utan trött på att ett lag som har pressat City 3 gånger på 5 år ska räknas bort innan det ens har börjat.
En sak är säker, Liverpool har värvat bäst (Mac Allister) sett till kvalité/pengar, alltid något om det går knas för honom eller laget.