Citat:
Ursprungligen postat av
-FelFelFel-
Jag kör lightning sorc men vid lvl 50 så har jag fortfarande ingen ordning på vilka stats som är bra på utrustningen.. Dmg to close enemies.. shockskills..lightning dmg..cooldown reduction.. sur men vilken är bäst och varför.
Någon som har en bra guide med lite analys bakom?
Finns inga bra guider direkt, men jag kan skriva dig en lite fort..
Lightning damage får du massor via paragon..
Lightning Crit damage kan du blanda in med critical damage på ringar och så.
Du vill satsa på attackspeed. Cooldown Reduction, core damage.. Critical Damage and Chance. Plus Vulnerable i varenda slot som går..
Cooldown finns på: Hjälm, offhand, amulett.
Attackspeed..: Handskar, offhand, helmet.
Core Damage: Finns bara en slot, och den ger 30% damage bonus så passa på..: Main hand..
Critical damage: Ringar, main weapon..
Vulnerable: Ringar, main weapon..
Critical chance: Gloves, ringar och offhand slot.
Detta är i princip statsen du vill fokusera på.. Lightning sorc handlar om attackspeed och göra damage to stunned, crowd controlled och vulnerable... Crowd controll är bättre, då den gör damage mot frozen, slowed, stunned och immobilized etc också.. Denna stat är dock lite svårare att få tag på..
Dessa bonusar kommer du typ inte ha på gear lite senare i vilket fall dock, utan de plockar du upp istället via paragon..
Med paragon har jag 195% Damage to stunned. Då har jag inget sånt på någon armor..
Alla klasser gynnas av att göra targets vulnerable.. Fixa detta genom 3 poäng i frost nova..
sen finns det ett litet hemligt trick att boosta staten som heter All Damage.
Denna är svår att höja.... På Chest eller Amulett heter den %Damage. Du kan få 50% bonus..
Men du kommer vilja använda en speciell chestpiece, och den har ingen all damage bonus, så du är fast på 30% då..
MEN! Gå in under skilltree. Och hitta en grön node som heter "conjuration mastery".. Denna boostar din All Damage 1x per summon, per point.. Lightning spear räknas som en summon..
Du kan få 3 points på din amulett med..
Då har du 6x All Damage per summon...
Med enkelhet och massa attackspeed kan man kasta ut typ 15 per gång..
6x15 = 90% all damage.. Så all skada du gör kommer göra 120% damage mot vad den vanligen hade gjort..
Och jag skulle säga att även om just Shock sorcerer har rätt så stor critical chance utan några items. Så är det värdefullt att försöka få det i varenda slot som går.
Damage to close och sånt är fint också.. Men mycket sånt kommer du också få mer utav via paragon...
Så dina items vill du i princip uppgradera i slutet till att bara ha en massa mer damage på.
Ungefär så.
https://maxroll.gg/d4/planner/br1g104m
Kan vara värt att ändra det där vapnet till en wand btw, så du får mer lucky hit, (finns en hög roll för det på offhand med) så alla enchantments (om du trycker ctrl+c) lever rövare medans du ägnar dig åt ditt.