Citat:
Ursprungligen postat av
Kratatch
Det kommer inte finnas många ryska män kvar heller. Får hoppas att Ukrainarna lyckas utplåna de flersta av de ryskja unga männen så att kvinnorna måste åka till andra delar av världen för att hitta en partner. På det sättet kanske vi kan avla bort den ryska nationaliteten.
Jag förstår hur du tänker, men gäller det även de rysk-etniska befolkningen i Donbass och på Krim eller gör du undantag för dem?
Problemet med etnisk rensning via krig är att du måste kunna skydda din egen etniska grupp från att bli eliminerad.
Annars gäller principen att den grupp som är väsentligt större sväljer den mindre gruppen
Är de dessutom jämbördiga vad gäller utrustning, ekonomi mm så är det givet fördel för den större gruppen.
Under inbördeskriget var det t.ex. fördel för den ukrainska folkgruppen.
I dagens läge med Motoffensiven har ryssarna numerärt övertag avseende trupper. De gräver ner sig bakom sina försvarslinjer och plockar motståndaren efterhand de presenterar sig. Mycket grymt och empatilöst.
Putin må brinna i helvetet.