Citat:
Ursprungligen postat av
Smage
Tenderar till att bli oerhört rastlöst och stillasittande när jag får för mycket fritid, vill ta tag i saker men det händer inte någonting. Eller så händer allting på en gång, vilket leder till att ingenting blir klart! Möjligtvis någon odiagnostiserad ADHD eller nå, inte vet jag.
Är det roligt med programmering i det långa loppet? Man tröttnar inte på att det blir mycket av samma? Eller är det mer varierat än man tänker sig?
Som hobby när man inte har krav eller stress på sig över huvud taget är det fantastiskt.
Lärandet tar aldrig slut.
Men som jobb är det nog väldigt stressigt mentalt.
Men det är fortfarande väldigt kul för man får lära sig nya saker hela tiden och får fortsätta utveckla sig hela tiden.
Men jag tror man kanske tröttnar till slut om man inte får prova att göra nya sorters projekt hela tiden.
Man kanske kan hålla på i 10
år i alla fall och tycka det är riktigt roligt.
Om man blir senior till slut fortsätter det nog vara kul i 30 år för då får man ju göra de stora nya intressanta sakerna som ingen annan klarar av.
Men som sagt. Lär dig säga nej till chefen på ett proffesionellt sätt, typ, jag tackar nej till det här men kan göra det här istället som passar bättre med min mentala stressnivå).