Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Absolut, men det är inte poängen. UA behöver ett genombrott och tvinga ryssen att utrymme större områden. Att sakta pressa sig framåt med stora egna förluster och ta begränsade områden riskerar snarare att västs stöd för UA minskar och att man tvingas gå med på en förhandlingsfred.
om du iställer utgår ifrån små/minmala egna förluster (istället för dussintals med dussintals av samma bild) , blir det enklare att se det som en framgång (i objektiv mening är det ju framgång att återta ockuperat område för en försvarare)
ukraina behöver minimera egna förluster, tid är bara en positiv faktor för en försvarare.
matriellt så ersätter amerikanarna det som går förlorat (så det är 1000+ lagerhållna och underhållna bradlys och abrahms innan det ens går att diskutera i termer av ”problematiska matriellförluster)