Citat:
Ursprungligen postat av
Wowbagger2000
Men är man neutral och ligger på en plats som anses strategiskt viktigt så hjälper det inte att vifta med ett neutralitetskort, utan då blir man invaderas fortare än kvickt alla våra nordiska grannländer var också neutrala under ww2, (liksom många andra länder) men vad hjälpte det?
Det enda neutralitet (eller alliansfria är det korrekt begreppet) gör är att underlätta för motståndaren som kan invadera utan risk för inblandning av andra parter.
Precis.
Fast det korrekta begreppet är allianslöshet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Madagascar
Vi är fortfarande inte Nato-medlemmar...
Hur kommer det sig att vi inte blivit invaderade av Ryssland?
Vad pratar du om? Sverige har blivit invaderat av Ryssland massor med gånger. T.ex. 1808, då stal Ryssland en tredjedel av vårt land och en fjärdedel av vår befolkning.
Så att Ryssland inte invaderar oss just nu betyder att de aldrig gör det?
Sjukt tankesätt.
Då kan du ju säga upp alla dina försäkringar, slänga dina brandvarnare, inte använda bilbälte, o.s.v. o.s.v.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jof
Vet Turkiets betydelse, men har börjat glida så långt åt Putinsidan så landet är nära att vara en förrädare.
Den här löjliga markeringen mot Sveriges medlemskap är ett kvitto på det.
Turkiet var en förrädare redan när de köpte ryska S-400.
Erdogan är även en god vän med Putin. Och Putin kommer att besöka Turkiet snart.
Bajsdiktaturerna Turkiet och Ungern skulle säkert inte godkänna åberopande av Artikel 5. Men det går att kringgå det problemet genom att alla andra Natoländer går samman ändå och drar igång en försvarsoperation.
Turkiet och Ungern borde förstås kastas ut ur Nato, och Ungern ur EU också. Att Turkiet råkar sitta på en viktig plats och har en stark militär skiter jag fullständigt i.
Det går om viljan är tillräckligt stark.
Alternativt så borde väst förklara krig mot Turkiet och Ungern om de inte godkänner oss.