Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Och samtidigt ställer Putin som krav att inleda "fredsprat", att leveranserna slutar..
Putin: Ryssland redo att förhandla, men väst måste sluta leverera vapen
President Vladimir Putin sa på tisdagen att Ryssland är öppet för fredssamtal angående Ukraina, men att det enda sättet att få slut på konflikten är att länderna i väst slutar leverera vapen till Kiev.
Putin upprepade också sin anklagelse om att västvärlden försöker besegra Ryssland i Ukraina och sa att Moskva har sin egen "fredsplan" för landet
https://yle.fi/a/7-10025816
Fast så är det hela tiden. Putin pendlar mellan att vägra fredsförhandla (för att Ryssland vill ta mer mark och få en bättre förhandlingsposition) och att säga att han är redo för att förhandla.
Men bara om villkor X, Y eller Z uppfylls. Villkor som Ryssarna vet att UA inte kommer att gå med på. "Förhandlar gärna, men inte med regimen i Kiev". "Förhandlar gärna, men bara om UA erkänner att områden som är erövrade av Ryssland erkänns som Ryssland". O.s.v.
På så vis kan regimen i Ryssland gråta ut mot hemmapubliken att det är Ryssland som vill förhandla och vill ha fred men det onda kollektiva väst och HBTQ-judenazistregimen i Kiev är emot att förhandla och är emot fred.
I det här läget är Ryssland inte redo att förhandla, för Ryssland har inget att förlora på förhandlingar. Alla utfall av förhandling som är möjliga är till Rysslands fördel. Ryssland behöver pressas hårt för att vara redo för att gå med på att göra eftergifter. Troligtvis kommer UA behöva ta till aktioner i Ryssland för att kunna nå det läget.