2023-06-13, 10:57
  #77749
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Vet inte exakt vad de uppgav, men det var promenadavstånd till Nöjet, de hade en bag-in-box med vin och hade väl tänkt att umgås och ha kul hela kvällen.

Maja berättade i FUP att hon brukade sova i en fåtölj eller på golvet när hon sov över hos J.
Hon berättade också att J inte tillät att M låg i Js säng.
Om inte jag minns fel så var det uppgjort att M skulle sova över för att M bror hade fest hemma och föräldrar var i sommarhuset
Citera
2023-06-13, 10:59
  #77750
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag har inte tillgång till mina aktiblagor nu, men om jag minns rätt så menade han själv att typ: ingenting talr emot att det är sinus caroticus som har påverkats och orsakt döden, utom ungefr att det är omdiskuterat. Var det inte han själv som hade synpunkter på detta dödssätt i sin bok??? Hjälp mig ta rätt på det.

Det är precis som du säger. Han lägger fram tryck mot sinus caroticus som en möjlig dödsorsak. Han påstår att förloppet varit snabbt.

Samtidigt skriver han enligt honom själv följande i sin bok

Citat:
"Att ställa diagnosen strypningsdöd utan fynd som stas,
petekier och tecken till våld mot halshuden och halsorganen, samt utan förekomst av
avvärjningsskador, måste dock sägas vara utomordentligt vanskligt, särskilt som
bakgrundsberättelsen inte sällan måste värderas med betydande skepsis." [Eriksson A. Kap 4E
Asfyxi – kvävning, sid 133. I: Rättsmedicin. Thomsen JL (red), Liber AB, 2006.]

Om någon dödas genom ett lätt tryck på sinus caroticus, så uppstår inte

  • Stas
  • Petekier
  • Tecken på våld mot halshuden
  • Tecken på våld mot halsorganen
  • Avvärningsskador

Han påstår alltså själv att det är utomordentligt vanskligt att ställa den diagnosen han själv föreslår, och lägger dessutom till att man måste vara mycket skeptisk emot den misstänktes påståenden.

Men nu helt plötsligt är det världens enklaste sak att hävda denna dödsorsak och att det är mer eller mindre självklart att tro på den misstänkte, som han själv tar betalt av.

Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Sedan drar han en diskussion om att det enbart finns ett enda tecken av alla tecken som man brukar se vid manuell strypning, varav avsaknade av flera av dessa faktiskt kan förklaras enligt AL.

Ja, och detta trots att man sett flera tecken, såväl stas som skador på djupmuskulaturen och framförallt skador på halsartären, vilket ändå måste sägas är ett starkt tecken för rättsläkarens slutsats.

Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
När han kommer till aspriationen, tar han upp maginnehållet (naturligtvis) i luftrörsträdet, men sedan också drar kortet från det peliminära utlåtandet.

Också det där skummiga slemmet, som faktiskt AL tar upp under rättegången kan finnas även vid manuell strypning.

Ja visst, och sedan missar han helt och fullt att kommentera avsaknaden av reagens från magsyra i lungorna.

Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Nu minns jag inte exakt vad hon sa om de luftrika och utspända lungorna som han också tar upp som ett tecken, men jag tror att AL sa att detta också kan ses vid strypning, liksom det uppiskade slemmet.

Ja, vad jag har förstått av det som framkommit av de luftrika lungorna så är det bara ett tecken på att Tove andades aktivt tills hon ströps, det har ingenting att göra med om det finns maginnehåll i lungorna eller inte. Jag tar det som ett tecken på att Johanna INTE satt på Toves kropp, för då hade lungorna varit ihoptryckta tänker jag. Det stämmer då också väl in med att Johanna istället har haft sin kroppstyngd på sina ben, med vilka hon då låst Toves armar. Pusselbitarna börjar falla på plats.


Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Så lite att AE blandar in det preliminära svaret, liksom att han tar bort tecken som ses som även kan ses vis strypning, men enligt honom barases vid aspiration. Min lekmannabedömning.

Ja, hade AE varit professionell i sitt utlåtande, så hade han bekräftat att ett preliminärt utlåtande är just preliminärt och att det kan ändras. Hittar man inga tecken maginnehåll i lungorna vid mikroskopisk analys skall det så klart inte heller stå i slutrapporten. Han har ju själv ändrat sina preliminära rapporter, har vi fått veta, och då INTE på medicinska grunder. Utan på åklagarens åsikter. Riktigt beklämmande för en "expert".


Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Själv hoppas jag på att blödningen i äratären och mjukdelsbödningarna i den djupa muskulaturen ger AL rätt, när det handlar om ett hårt och långvarigt tryck.

Ja, det och att rättsliga rådet bekräftar såväl det som att sinus caroticus, som biträdande professorn på Ryhov berättade, inte kan ses som en alternativ dödsorsak i detta fallet.
Snacka om att AE solkar ner en lång framgångsrik karriär med detta utlåtandet. Riktigt tragiskt för honom.

Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Detta bidrog till att petekier saknas och Toves mjuka strukturer på sköldbrosk och tungben har bidragit till avsaknad av frakurer. Men det finns blödningar på strukterar bakom sköldbrosket. Påpekar han det alls?

Nej, det undviker han också helt att ta upp.

Viktigt också att notera, som rättsmedicinalverket nämner i sin litteratur, att avsaknaden av de frakturer som AE försöker göra sak av, normalt bara ses på offer över 40 år. Det är nästan 20 ÅR innan Tove hade nått den åldern. Men tänka sig, det "glömmer" AE också att nämna.
Ja, det är inte utan anledning att jag ifrågasatte om han är senil, den gamla seniora professorn.
Citera
2023-06-13, 11:06
  #77751
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anedin
Ja en kort stund efter resan fr fyndplatsen
När J upptäckte det så blev hon inte glad och skjutsade hem M

Sen kan du lägga av med att kalla folk lögnare och en massa skit
Gå och lägg dig och försök bli lite snäll

Bortsett från den lilla detaljen att när förhörsledarna frågar Johanna om Maja la sig i sängen när de kom till lägenheten från Nöjet, så svarar Johanna att det kan ha varit så.

Johanna sa INTE att Maja var FÖRBJUDEN att lägga sig i Johannas säng och därför inte skulle göra det. Så som du med flera försöker hitta på.
Citera
2023-06-13, 11:06
  #77752
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Frånvaro av impulskontroll ja, men tror du verkligen att M skulle dödat T om J sagt åt henne att göra det?

Det vet vi ju inte.
Sannolikt har M hållit fast i Ts armar medan J höll ett strypgrepp och satt på T.

Vi vet däremot av Ms erkännande att M var med på att ta tag i den döda kroppens ben och bära ner den för trapporna, att sätta sig i en bil med en död kropp i baksätet, att slänga ut Ts nycklar genom bilfönstret och sedan bära och släpa ut kroppen bland granar och dumpa kroppen i skogen.
Dessutom uppträda helt normalt efteråt och ljuga i många veckor.

Det är inte alla 18-åringar som klarar av något sådan. Sannolikt skulle ingen heller trott det om Maja, Så hur långt Maja egentligen skulle varit beredd att gå, vet ju ingen.
__________________
Senast redigerad av coli 2023-06-13 kl. 11:08.
Citera
2023-06-13, 11:09
  #77753
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Polisen hade ju för helsike hittat Ts kropp långt innan de, genom att övertyga M om att de visste mer, fick M att erkänna dumpningen.

Påståendet var att Maja bara erkänt sådant som var bevisat.
Det var inte bevisat att hon varit med och dumpat kroppen. Det vara bara ett exempel jag tog av många saker som Maja berättat om utan att det varit bevisat.
Att Maja bara erkänt sådant som varit bevisat är bara ännu en i en lång rad av lögner som vissa försöker sprida i tråden.
Citera
2023-06-13, 11:13
  #77754
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Inte ensam, men vi kan väl enas om att det borde vara extremt ovanligt för en 18 årig tjej att inte visa några tecken på ånger eller ledsamhet över det som hänt. Det handlar ju inte om ett kort förhör, utan det har hållits 15 förhör som pågått 30-40 timmar.

Om hon skulle varit helt avstängd och apatiskt borde hon inte skrattat vid två tillfällen i förhören. Eller gråta i rätten när hon återberättade att J skulle ta livet av sig om dom åkte fast.

När hon träffade läkaren ett par veckor in i häktningen hade hon inga problem för att redogöra med inlevelse och detaljrikedom för sina tankar och känslomässiga upplever för dom misstänka gärningarna.
M både är och inte är en vanlig tjej. Inom vissa områden beter hon sig och handlar som vilken annan tjej som helst, inom andra områden skiljer det sig markant.

Just vad det gäller känsloregistret vet vi inte mer än vad coachen sagt, glad eller ledsen, vill jag minnas. Kanske är det här de autistiska dragen visar sig?

Det är möjligt att personer som känner henne mycket väl kan se på henne/hennes kroppsspråk om hon är glad, ledsen eller nollställd utan att någon annan skulle märka någon skillnad över huvud taget.

Eftersom vi inte vet hur det förhåller sig anser jag heller inte att man kan dra några slutsatser av vad hon visar utåt. Jag anser inte att det är relevant att jämföra henne med neurotypiska ungdomar då det förefaller vara en hel del som skiljer kommunikationsmässigt.
Citera
2023-06-13, 11:20
  #77755
Medlem
smokeonthewaters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
M både är och inte är en vanlig tjej. Inom vissa områden beter hon sig och handlar som vilken annan tjej som helst, inom andra områden skiljer det sig markant.

Just vad det gäller känsloregistret vet vi inte mer än vad coachen sagt, glad eller ledsen, vill jag minnas. Kanske är det här de autistiska dragen visar sig?

Det är möjligt att personer som känner henne mycket väl kan se på henne/hennes kroppsspråk om hon är glad, ledsen eller nollställd utan att någon annan skulle märka någon skillnad över huvud taget.

Eftersom vi inte vet hur det förhåller sig anser jag heller inte att man kan dra några slutsatser av vad hon visar utåt. Jag anser inte att det är relevant att jämföra henne med neurotypiska ungdomar då det förefaller vara en hel del som skiljer kommunikationsmässigt.

Undrar hur många tidsinställda bomber det går omkring i samhället?

Undrar om det finns någon statistik på hur många av skolskjutarna som har npf-diagnos?
Citera
2023-06-13, 11:23
  #77756
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Bortsett från den lilla detaljen att när förhörsledarna frågar Johanna om Maja la sig i sängen när de kom till lägenheten från Nöjet, så svarar Johanna att det kan ha varit så.

Johanna sa INTE att Maja var FÖRBJUDEN att lägga sig i Johannas säng och därför inte skulle göra det. Så som du med flera försöker hitta på.

Ja J kunde bara svara för vad hon och T gjorde. Först efter sitt erkännande nämner J att att hon inte gillar att någon annan lägger sig i hennes säng. I samband med att granbarren kommenteras. En baktanke med det? För att kunna placera M i badrummet tidigare under natten?
Citera
2023-06-13, 11:35
  #77757
Medlem
BayouXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EsmeraldaFelicia
Ja J kunde bara svara för vad hon och T gjorde. Först efter sitt erkännande nämner J att att hon inte gillar att någon annan lägger sig i hennes säng. I samband med att granbarren kommenteras. En baktanke med det? För att kunna placera M i badrummet tidigare under natten?
Maja säger ju i förhör att hon alltid brukar sova antingen på en luftmadrass eller i en fåtölj de gånger hon sovit hos Johanna.
Varför skulle hon just denna natt lägga sig och sova i sängen.
Det tycker åtminstone jag, pekar på att J inte vill ha någon i sin säng.
Citera
2023-06-13, 11:37
  #77758
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Påståendet var att Maja bara erkänt sådant som var bevisat.
Det var inte bevisat att hon varit med och dumpat kroppen. Det vara bara ett exempel jag tog av många saker som Maja berättat om utan att det varit bevisat.
Att Maja bara erkänt sådant som varit bevisat är bara ännu en i en lång rad av lögner som vissa försöker sprida i tråden.

M har erkänt det hon överbevisats om.
Det är skillnad på att lyckas överbevisa någon och att bevisa något.

M har genom förhörsledarna övertalats, lirkats, pushats och lockats till att inse att utredarna hade så mycket på fötterna att det inte lönade sig längre för M att neka till dumpningen.
Just för att utredarna hittade kroppen, trots att M inte samarbetade.

Då erkände M sitt påstådda andrahandsdeltagande: att J bad henne delta i dumpning, att J valde dumpningsplats, att J baxade i kroppen i bilen, att J bad M hjälpa till att bära ut kroppen i skogen, att J bad M slänga ut Ts nycklar, att J gick tillbaka och tände på.

Till annat som hänt runt Ts död nekar M fortfarande, uppger sig inte deltagit och inte känt till.
Precis som hon gjorde innan förhörsledarna lyckades få henne att förstå att loppet för att neka till dumpningen var kört.
Citera
2023-06-13, 11:38
  #77759
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
M både är och inte är en vanlig tjej. Inom vissa områden beter hon sig och handlar som vilken annan tjej som helst, inom andra områden skiljer det sig markant.

Just vad det gäller känsloregistret vet vi inte mer än vad coachen sagt, glad eller ledsen, vill jag minnas. Kanske är det här de autistiska dragen visar sig?

Det är möjligt att personer som känner henne mycket väl kan se på henne/hennes kroppsspråk om hon är glad, ledsen eller nollställd utan att någon annan skulle märka någon skillnad över huvud taget.

Eftersom vi inte vet hur det förhåller sig anser jag heller inte att man kan dra några slutsatser av vad hon visar utåt. Jag anser inte att det är relevant att jämföra henne med neurotypiska ungdomar då det förefaller vara en hel del som skiljer kommunikationsmässigt.

Läkaren som undersökte henne skriver ”M erbjöd en god formell kontakt och en adekvat känslomässig ömsesidighet utan tecken till de sociala interaktionssvårigheter som typiskt ses vid svåra
autismtillstånd. Hellman uppvisade en normal psykomotorik utan tecken till svår tvångsmässighet eller andra ändamålslösa beteenden. Hellman uppvisade inga kliniska tecken på ökad ångest såsom kroppslig oro eller ökad kroppslig spänning”


I samma läkarintyg kan man också läsa att häktets sjuksyster beskrev M som tystlåten och ledsen av och till. M uppgav själv för läkaren att tiden i häktet varit påfrestande. Så känslor kan hon visa. Frågan är om hon är ledsen över sin egen situation eller över vad som hänt T? Eftersom hon inte gjort någonting för att underlätta för T s anhöriga och alla andra som bryr sig, är det lätt att misstänka att hon är ledsen och orolig över sin egen situation. Att hon bryter ihop när hon berättar att J tänkte ta livet av sig om dom åkte dit, ligger ju i samma linje. När den smartare J sa dom orden gick det väl upp för den lite trögare M att dom båda riskerade långa fängelsestraff.

Förhörsledarna tar upp hur oroliga T s anhöriga är och ber M berätta om hon vet nåt. Men hon sitter tyst eller ljuger. M s advokat sa även att hon mådde väldigt dåligt i häktet vilket inte är så konstigt. Dom flesta vill ta sig ut fortast möjligt. Det finns t.o.m exempel på falska erkännanden från framförallt unga människor som erkänner för att få komma ut. Men M pallar trycket och fortsätter ljuga!
Citera
2023-06-13, 11:41
  #77760
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Det vet vi ju inte.
Sannolikt har M hållit fast i Ts armar medan J höll ett strypgrepp och satt på T.

Vi vet däremot av Ms erkännande att M var med på att ta tag i den döda kroppens ben och bära ner den för trapporna, att sätta sig i en bil med en död kropp i baksätet, att slänga ut Ts nycklar genom bilfönstret och sedan bära och släpa ut kroppen bland granar och dumpa kroppen i skogen.
Dessutom uppträda helt normalt efteråt och ljuga i många veckor.

Det är inte alla 18-åringar som klarar av något sådan. Sannolikt skulle ingen heller trott det om Maja, Så hur långt Maja egentligen skulle varit beredd att gå, vet ju ingen.
Det blandas äpplen, päron, bananer och citrus i en salig kompott; bristande impulskontroll, insikt, rädsla?, lojalitet, förträngning m.m.

Alla handlingar har inte samma orsak och återigen jämförs M med en neurotypisk tjej.

Och återigen, hennes tillkortakommanden är förklaringar och inga ursäkter för det vidriga hon gjort.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in