Citat:
Ursprungligen postat av
vanartad
Syftar du på Platzspitz park, Zürich a.k.a. Needle park?
I så fall kan jag förtälja att det är en ren framgångshistoria.
Läs på innan…
https://en.wikipedia.org/wiki/Platzspitz_park
Jag ska googla och läsa på... Förstår mig inte på de som argumenterar så. Är vi inte
här för att diskutera? Varför då skicka iväg mig på googlings- och läsuppdrag?
Jag vet inte mycket om narkotika eller narkotikalagstiftning och den tillhörande brottsbekämpningen utomlands. Men om situationen i Schweiz har jag läst någon gång för flera år sedan. Kanske läste jag slarvigt och kommer ihåg dåligt, men jag fick intrycket att cannabianvändning år vanligt där trots förbud.
Vad jag förstår är det liknande i Sverige. Omfattande bruk trots förbud. Men i Sverige finns Starka Krafter™ som vill bevara nuläget med förbudet. Både politiker och langare vill det av olika anledningar och med olika målsättningar. Det finns också en mängd moralister som bygger sin politiska karriär på att moralisera över vuxna människors fria val av vad de stoppar i sig. Finns det även i Schweiz? Reformer kring just cannabis pågår där, så förbudsivrarna tycks ha motstånd.
Svensk försbudslinje tycks hållas vid liv genom överdrifter och rena lögner kring cannabis. Med Internet kan inte regimen längre kontrollera informationsflödet och dessa osanningar har blivit uppenbara. Man vägrar därför att utreda lagstiftningen och på så sätt fortsätter det. Det målar en bild av att de med makten om utredningssystemet inte tycker att det är så allvarligt med narkotika samtidigt som man ska fortsätta säga hur farligt det är.