2023-05-27, 17:36
  #7405
Medlem
Free12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drickback
Står så här på premierleague.com

Erling Haaland says he feels honoured to be the first person in Premier League history to win both the EA SPORTS Player and Hublot Young Player of the Season awards in the same campaign.
https://www.svenskafans.com/england/arets-spelare-477451

Är inte det samma pris/priser?
Citera
2023-05-27, 17:39
  #7406
Medlem
Drickbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Free12
https://www.svenskafans.com/england/arets-spelare-477451

Är inte det samma pris/priser?
Man blir inte klok på alla utnämningar.

Får se om nån sitter på kunskapen.
Citera
2023-05-27, 17:41
  #7407
Medlem
Free12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drickback
Man blir inte klok på alla utnämningar.

Får se om nån sitter på kunskapen.
Hur som helst, välförtjänt att Håland får båda
Citera
2023-05-27, 17:45
  #7408
Medlem
Drickbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Free12
Hur som helst, välförtjänt att Håland får båda
Jadå.
Citera
2023-05-27, 18:10
  #7409
Medlem
Alex P. Keatons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vanstertrollet
”In the past we’d celebrate fourth place. Today, we are frustrated with second.” - Edu

Ligger en del i det ändå. Det har skett en förändring i mentaliteten och man är förväntansfull inför vad framtiden har att ge
Ju bättre säsong man haft desto högre förväntningar, både från andra och en själv, blir det ju. Innan säsongen hade merparten av både fans och folk inom klubben varit nöjda med topp 4. Frågan är vad man nu förväntar sig nästa säsong (minst lika bra i ligan/topp 4+ trofe eller räcker det med topp 4 nu när man även ska spela CL? Att missa CL måste ses som ett misslyckande om nu mentaliteten ändrats) och om det infrias.
Citera
2023-05-27, 18:34
  #7410
Medlem
Neroxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drickback
Var så lite

Att komma iväg och få speltid för Carvalho är nog bra på för själen, just nu blir det press på att prestera för att ens sitta på bänken.

Ställer mig frågande till om Trent klarar en ren mittfältsroll, nu kan han falla tillbaka på en yta där sällan mål görs ifrån. Om Trent är permanent mittfältare mister man övertaligheten som sker när han kliver upp ett steg vid anfall. Normalt ska HM/MB täcka upp hålet som uppstår efter Trent lämnat sin position men mittfältet har havererat så de klarar inte sin roll. Många tycker det är en ny roll men redan 2021 spelades denna till.
Håller med att Henderson sett svajig ut men jämfört med Fabinho har han gjort en bra säsong. Tyvärr verkar Fabinho’s tid över, möjligt en försäsong kan få honom ”bra” igen. Han är sen in i dueller, orkar inte mer 60 min och tröttnar 30 min in i halvleken, reagerar sent, tar inte hemjobbet, långsam etc anledningen han får speltid är att inga alternativ finns och van i rollen.

Kan tänka mig testa 3232
Alisson
Konate VvD Robertson
Trent ny DM
Bajcetic Ny OM Diaz
Salah Nunez

Denna formation håller kort mellan lagdelar och fler lagdelar att passera för motståndarna centralt.
Nackdelen är mycket löpande med överflyttning.
Man måste göra avkall på saker för att få ut nästa av andra egenskaper.

Liverpool har två tråkiga signum där ena är inte stänga igen butiken och den andra är för många oavgjorda matcher. Svårt att bli av med sådana DNA men i princip alla lag har några bestående signum.

När Liverpool har sitt momentum är det få lag som rör på dom, är inte för inte lag ogärna vill spela på Anfield även om de gillar atmosfären.

Vad vill du ditt eget lag ska göra för att ta nästa steg?

Intressant lagbygge, kanske får ni se lite tester under försäsongen. Jag tror inte att pool gör en lika dålig säsong som denna igen. Mer tveksam till om Chelsea lyckas ställa om och verkligen få igång sitt spel igen.

När det kommer till mitt eget lag så är man i sjunde himmlen efter en magisk säsong. Var ju få som trodde man skulle vara där man är redan nu. Nästa säsong kommer bli tuff tror jag, med tanke på att mängden matcher ökar samt att truppen i sig kommer ha en helt annan förväntning på sig internt (fans och liknande kommer ha sin egen och är inte nödvändigtvis lika som spelartruppens). Att man kan sluta 5-8 nästa säsong ser jag inte som en omöjlighet speciellt med tanke hur bra många lag spelar nu, och när pool och möjligtvis Chelsea blir bättre igen så kommer det bli tuffare. Att sluta topp fyra igen kommer krävas minst lika bra säsong som denna.

Jag är ju i den skaran av supporters som vill att man ska "skynda långsamt", ta in färre och gör smarta värvningar och behåll en stomme i klubben. Vi har ju nu gordies som har djupare förankring för klubben på flera plan än en spelare som kommer utifrån. Longstaff, Anderson, Murphy , Dummet och Burn kommer vara viktiga pelare att ha kvar i klubben för att förmedla till hela spelartruppen vad hjärtat för Newcastle verkligen är.

Sen är Howe och hans team otroligt viktiga för klubben, vad han har lyckats gjort med spelare är otroligt. Spelare som innan såg ut att vara championship spelare har nu varit med och tagit klubben till CL. Det främsta exemplet på denna vändning är väl Joelinton som för många såg ut som en extrem flopp för 45m pund, nu ser det istället ut som ett fynd (nåja, trots allt en hel del pengar). För mig är Joelinton årets spelare i Newcastle, en sak som för ovanligheten var svårt att avgöra. Innan har det varit svårt att hitta någon framstående. (ASM har ju varit en av få ljuspunkter under den tiden).

Vi får njuta den kommande säsongen och fortsätta att kötta på, med Howe vid rodret så har man en försäkran att laget kommer att ge sitt allt. Hur långt det räcker får tiden utvisa, jag hoppas man kommer förbi gruppspelet i CL allafall (lär bli galet tufft med tanke att vi är i pot 4, lär vara en hel del som ser oss som det värsta laget att få från denna pot) . Att man fortsätter sitt positiva spel, med hård press och offensivt spel (timewaste anklagelser lämnar jag därhän). Få in en bra defensiv miffältare är viktigt denna sommar så att Bruno kan få operera mer offensivt. Nu har han fått tagit på sig rollen som 6:a rätt ofta vilket resulterar i att han ofta kommer djupt ner i planen med rygget mot målet. Han har gjort det bra men hans starkaste egenskaper är fortfarande det offensiva.

Och när vi pratar om nyförvärv, så hoppas jag för allt i världen att man dels inte gör en Chelsea samt inte heller splash the cash på en stjärnspelare ala messi/neymar typer. Ser hellre färre och smarta värvningar på mindre namnkunniga. Viktigt för att kunna behålla den goda stämmningen som finns i laget. Att dels inte förlora för många spelare och inte heller plocka in för många. Sen har klubben även en lönestruktur som man nog gärna ser hålls nere. Att en ny spelare skull få 250k tror (max idag tror jag är 120k) jag skulle vara katastrof och förstöra väldigt mycket.

Man ska nog även komma ihåg att vi som klubb inte är en av de stora drakarna (som pool, city osv). Vi är bara där och petar på bubblan ännu. Vi har förutsättningarna när det kommer till att han en supporterskaran som är väldigt lojala oxh SJP står sig väldigt bra mot andra lag. Men när det kommer till rutin, titlar, omsättning , akademi för att nämna några så ligger vi betydligt sämre till. Allt sådant tar ju även tid att bygga upp, och vi får väl anledning till att återkomma på denna punkt om 5-10 år. Med detta sagt dock, så kan vi fortfarande vara en nagel i ögat på de stora drakarna och där ser jag goda möjligheter.

Jag tycker Howe och klubben gjort nästan allt rätt hittills, denna säsong har man verkligen sett fram emot matcherna. Något som man inte gjort tidigare på samma sätt.

Kanske bör nämna elefanten i rummet med, majoritets ägarna PIF från saudi. Detta har varit ett stort ämne i newcastle gruppper. Där åsikter har gått fram och tillbaka. I slutändan är det endast du som supporter som kan bestämma vad du ska göra. Jag landar i att mitt hjärta för klubben är starkare än vem som äger den. Skulle jag hellre sett en annan ägare absolut. Kan UK ha relationer med saudi så varför skulle då inte en klubb kunna ägas av ett saudiskt företag. Om någon kan göra nåt åt deras sätt att agera så bör det ju vara staten UK mer än Newcastle. Lite hyckleri hos en del kan jag tycka, speciellt från topp six klubb håll som inte vill att någon ska förstöra deras party. Det är som det är, varje individ får göra sitt val. Jag kan dock säga såhär att detta är något som det pratas om väldigt mycket i newcastle grupper (på tex facebook och discord). Tror även det är viktigt att hålla igång samtalet då detta inte är ett problem som kommer försvinna. Så det positiva är väl att allt detta har belyst saudis problem med männskliga rättigheter, sen är jag tveksam till ifall det får effekt visserligen (sportwashing är inget jag tror fungerar).

Ja, det var lite spontana tankar.
__________________
Senast redigerad av Neroxx 2023-05-27 kl. 18:41.
Citera
2023-05-27, 18:42
  #7411
Medlem
Vanstertrollets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alex P. Keaton
Ju bättre säsong man haft desto högre förväntningar, både från andra och en själv, blir det ju. Innan säsongen hade merparten av både fans och folk inom klubben varit nöjda med topp 4. Frågan är vad man nu förväntar sig nästa säsong (minst lika bra i ligan/topp 4+ trofe eller räcker det med topp 4 nu när man även ska spela CL? Att missa CL måste ses som ett misslyckande om nu mentaliteten ändrats) och om det infrias.

Det beror ju lite på vad konkurrenterna gör såklart. Men klart är att åtminstone Chelsea och Liverpool behöver bli betydligt bättre om man ska vara med och slåss om det. City kan man ju alltid räkna med att dom blir svåra att tass med. United år två med Ten Hag, Newcastle i CL med en oändlig kista osv. Svårt att sia om, men det är klart att man förväntar sig att ligans yngsta lag (som troligen förstärks en del) ska bli ännu bättre med mer erfarenhet i sig.
Citera
2023-05-27, 18:56
  #7412
Medlem
Drickbacks avatar
Klopp hade tänkt spela ett bra lag på pappret imorgon men med resultaten så lär han tänka om.
Konate sjuk i veckan, Robertson en känning.

Hoppas laget blir så pass slagkraftigt att Salah kan slå ett rekord med ett mål. Minst 20 mål + 10 assist i tre säsonger och blir därmed först i PL att göra den bedriften. Det kan han behöva ha med sig inför nästa säsong.

Salah & Henry delar rekordet med vars två.
Citera
2023-05-27, 20:50
  #7413
Medlem
Beaver14s avatar
Välkommen Luton!
Citera
2023-05-27, 22:39
  #7414
Medlem
TilhelmWells avatar
Luton Town är alltså tillbaka i högsta ligan efter att ha åkt ur 1992, säsongen innan PL drog igång. Jag kommer ihåg det förhatliga konstgräset på Kenilworth Road som man hade mellan 1985-1991 från Tipsextra. Bl a visades den där 7-4 matchen mot Oxford United 1988 i programmet. QPR hade också konstgräs på Loftus Road mellan 1981-1988. Tur att man förbjöd konstgräs i de högsta serierna i England.

Luton T. 7-4 Oxford United 1987-88 First Division
https://www.youtube.com/watch?v=VIOp87oJlPI

Grattis Luton Town till avancemanget till Premier League.
Citera
2023-05-27, 22:42
  #7415
Medlem
Neroxxs avatar
Kul att se Luton i PL.
Citera
2023-05-27, 22:46
  #7416
Medlem
Skarparattarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TilhelmWell
Luton Town är alltså tillbaka i högsta ligan efter att ha åkt ur 1992, säsongen innan PL drog igång. Jag kommer ihåg det förhatliga konstgräset på Kenilworth Road som man hade mellan 1985-1991 från Tipsextra. Bl a visades den där 7-4 matchen mot Oxford United 1988 i programmet. QPR hade också konstgräs på Loftus Road mellan 1981-1988. Tur att man förbjöd konstgräs i de högsta serierna i England.

Luton T. 7-4 Oxford United 1987-88 First Division
https://www.youtube.com/watch?v=VIOp87oJlPI

Grattis Luton Town till avancemanget till Premier League.


Vilken jävla resa dom har gjort.

Dom spelade i National League så sent som 2013. Imponerande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in