Citat:
Ursprungligen postat av
Bulten-i-Bo
Som sagt: "Ok. Jag har inte råkat ut för eller hört talas om det. De firmor jag känner till har sålt mot provision."
Om man går med på fast pris även på vad som kan tänkas vara dyrgripar så gör man ju det. Som i fallet Atamon beskrev och jag svarade på. Speciellt om "alla vet" att de försöker blåsa kunderna? Då känns det ju både korkat och bittert att gnöla om det i efterhand. Så, det är ju inte jag som inte tänkt, det är de som anser sig ha blivit lurade.
Anlita en firma som säljer mot provision så slipper du det. Eller som Johnthedickholmes föreslår: Låt auktionsverket göra sitt och anlita helhetslösning för resten.
Dags att ge upp. 200k i lösöre är extremt högt, vilket flera har påpekat i sakliga och relevanta inlägg. Ett normalt värde för en normal äldre pensionär utan förmögenhet är någonstans från nästintill noll till någon/några tiotusenlappar. Folk bor med sina vanliga gamla möbler tills de dör, och då är möblerna inte värda ett skvatt. De har minnessaker utan monetärt värde, bruksföremål (sängkläder, husgeråd) värda noll kronor, böcker utan värde, kläder utan värde och eventuellt någon gammal pryl som ärvts och har något värde. 90% av folkhemmets äldre
städas ur sina lägenheter, dvs allt utan affektionsvärde slängs rakt av.
Vetetusan var du får dina vanföreställningar om värde (inte inköpspris!) på dödsbon ifrån, men jag tycker synd om dina släktingar om du ska kräva att nån ska komma och värdera all gammal skit som din farbror samlat på sig, när allt tillsammans egentligen knappt är värd släpvagnshyran och bensinen till återvinningen. Värderas ett dödsbos lösöre till över hundratusen kronor så snackar vi förmodligen om den översta percentilen av Sveriges gamlingar.