Upplägget hos UNIK liknar mycket ett så kallat pyramidspel, ett Pomzi-scheme, just saying...
Citat:
Ursprungligen postat av
Fuckingking
Precis. Man måste gå på problemets grund. Det är dessa köpeutbildningar, det finns flera som Adam F o co. Kompetensen har gått ner på grund av denna utbildning och det leder till att kriminella tar sig in i mäklarkåren. Jag är faktiskt väldigt upprörd över det, då jag försökt förbättra mäklarbranschen i mycket, men detta gör situationen ohållbar. Hoppas verkligen man tar tag i problemets grund/rot. Annars blir det som med gängkriminalitet i stort, se hur vi hanterat den i Sverige. Här är ju ett konkret förslag. Alla köpare och säljare lär känna mer trygghet då än om man träffar på mäklare som köpt sin utbildning.
Det spelar ju ingen roll att pracka på utbildning på kriminellt sk*tfolk, de kommer alltid på nya sätt att blåsa någon på.
Sedan så skiter de i konsekvenserna.
Utbildning kommer aldrig att hjälpa om de inte kan skilja på mitt och ditt...
Tar vi tex en sådan som Refaat el Sayed så hade han faktiskt utbildning, och en del godkända betyg, dock så hade han ingen doktorsexamen.
Dessutom så verkade han nästan vara en ekonomisk idiot,
och kunde inte skilja på mitt och ditt, typ...
Och det blev ju till slut ett rent kriminellt agerande av egyptiern,
och många småsparare som förlorade stora summor, tyvärr..