Citat:
Ursprungligen postat av
Lasbond3000
Eller så är det du som inte kan läsa innantill på samma sätt som du har svårt att föra ett logiskt resonemang.
Har du lite exempel, så får vi höra, herr korridorvakten.
Citat:
Dina exempel är anekdotiska.
Nej, endast ett av dem är anekdotiskt.
Citat:
Handplockade fall som inte ger någon helhetsbild av vad kvinnosläktet anser i stort.
Du har inte den blekaste aning om vad kvinnosläktet anser i stort, för det finns inget som heter så om 4 miljarder människor med helt olika förutsättningar.
Bra försök. Men den sortens motargument fungerar faktiskt bara när du har ens lite rätt.
De som inte var anekdotiska var exempel på situationer där kvinnor i grupp och i samförstånd agerade mot bättre vetande och jag bistod till skillnad mot dig, med lite länkar och fall.
Ska du skjuta dig i foten, så är det bara att ladda om och skjuta dig i den andra också.
Citat:
Jag vet flera fruntimmer som är klart kritiska till den invandring vi hade i mitten av 10-talet.
DÄR har du anekdotisk bevisföring.
Kan vi se dessa uttalanden i skrift nånstans, illustrerat med bilder?
Inte?
Då hoppas jag att även du inser att bevisvärdet är lite lägre än för de exempel du fick av mig.
Citat:
Vad vi däremot kan konstatera är att vi har gett ukrainska flyktingar ett annat mottagande än vad vi gjorde med de asylsökande som kom hit åren 2015-16.
Trots en allt mer restriktiv flyktingpolitik har både Sverige och EU aktiverat massflyktingsdirektivet.
Vi gjorde det redan 4'e mars förra året (2022).
https://www.forskning.se/2023/02/28/flyktingar-ukraina#
Några stora protester mot ukrainska flyktingar (som mest består av kvinnor och barn) har jag inte sett och ingen har heller kunnat ge mig några belägg för detta.
Självklart!
De är ett av våra grannfolk och till skillnad mot orcherna som vallfärdade hit 2015 så var det kvinnnor och barn i flykt från ett fruktansvärt krig.
De som kom 2015 var till 90% unga män i krigsför ålder, utan papper, med lögner om hur gamla de var och de kom inte ens från något krig och saknade asylskäl.
Hade det varit bara syriska och kurdiska kvinnor och barn som kom, hade (och har) de redan fått flyktingstatus och PUT.
De som inte borde vara här har inte lämnat landet utan stryker omkring och rånar och våldtar våra barn.
Om de inte skjuter på varann.
Är ditt google trasigt?
https://www.google.com/search?q=f%C3%A4rre+unga+har+sex&hl=sv&sxsrf=APwXE dfFS-BKBU0L_Mmv0WTsoJn-4d3NRg%3A1684025555735&source=hp&ei=0zBgZOPRKv-Pxc8PhemN8Ag&iflsig=AOEireoAAAAAZGA-445GbBwC2AC2OnSJmg_BlQ27ld2w&ved=0ahUKEwijh6mIzPP-AhX_R_EDHYV0A44Q4dUDCAg&uact=5&oq=f%C3%A4rre+unga+ har+sex&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAM6BwgjEOoCECc6EQguEIM BEMcBELEDENEDEIAEOgsIABCABBCxAxCDAToOCC4QgAQQsQMQx wEQrwE6B QgAEIAEOhEILhCABBCxAxCDARDHARCvAToICAAQgAQQsQM6Dgg uEIAEELEDEMcBENEDOhEILhCABBCxAxCDARDHARDRAzoLCAAQi gUQsQMQgwE6CwguEIAEELEDEIMBOggILhCABBCxAzoLCAAQgAQ QsQMQyQM6CwgAEIAEELEDEJIDOggIABCKBRCSAzoGCAAQFhAeO ggIABAWEB4QDzoICAAQCBAeEA06BQghEKABUNEIWOEiYK0laAF wAHgAgAFOiAHsB5IBAjE4mAEAoAEBsAEK&sclient=gws-wiz
Citat:
Det är en trend vi ser hos nästan alla någorlunda utvecklade länder.
När kvinnor får möjlighet att utbilda sig och göra karriär skjuter de upp barnafödandet.
En del för länge så att de inte kan få några barn.
Om man nu ska förenkla.
Nu är det du som blandar ihop faktoider med fakta, men du undvek frågan du skulle svara på och svarade på något annat. Och fyllde på med det tredje.
Svagt.