Citat:
Ursprungligen postat av
Folketstempel
Intressant ändå att Beowulf utspelar sig i just våra trakter.
Beowulfkvädet är ett elegiskt, heroiskt epos, skriven på fornengelska, som utspelar sig i södra Skandinavien under folkvandringstiden. Den enda bevarade handskriften är daterad till mellan 975 och 1025,[1] men texten tros av olika språkexperter ursprungligen ha författats vid olika tidpunkter under perioden år 700[2][3] till år 1000.[4] Med sina 3 183 rader är det anmärkningsvärt i sin omfattning. Som den enda större överlevande anglosaxiska hjältedikten har verket – trots att det huvudsakligen berör skandinaviska händelser – i England stigit till sådan upphöjdhet att det blivit "Englands nationalepos."
https://sv.wikipedia.org/wiki/Beowulf
Men detta är en saga, en saga skriven på en annan plats i världen än Norden och troligen av en person som aldrig besökte Norden.
Han fick troligen ideen genom berättelse från resande nordbor.
Det är en klar skillnad mellan sagor och berättelse skrivna av en person någon annanstans än faktiska skrifter på plats av folket som levde i landet.
Vendelperioden är ytterst ihoppusslad av diverse fynd, men ingen klarhet alls finns.
1. Troligen var främst Västra Sverige betydligt mer framstående och hade flertalet kungariken.
Det finns antydningar om detta från gamla förlorade skrifter om Götiska kungar som krigade mot germanerna.
2. I något skede kunde man inte föda en stor mängd folk i Norden pga klimatförändringarna runt 500 e.k. Därav skedde det en stor folkvandring, detta tror man var uppkomsten till Öst Goterna.
En stor mängd folk antyder ändå mer än några primitiva byar.
3. Vakuumet som blev i norden efter folkvandringen och då klimatet blev bättre var vendelperioden. Stora rikedomar för de som var kvar, handeln flödade igen.
Sutton Hoo skeppet man grävde ut i england som man trodde var anglo-saxiskt är faktiskt vendel.
Troligen hade man redan då handel tom borta i Nord Amerika som nyliga utgrävningar i Kanada kastar ljus på.
4. I något skede hämtade man konsten är om degelstål från Asien, detta medförde att konsten om stål fanns att tillgå.
Det vi har idag är bra detaljer kring vikingatiden, men vendel är inte alls lika upplysta.