Citat:
Det räcker med att titta på rådata, havsnivå, temperatur, stormar och jämföra med 100-200 år tillbaka i tiden, och se med all tydlighet att det inte existerar någon klimatkris överhuvud taget. Sen kan man använda sunt förnuft och ta siffran 0.04%, som är andelen co2 i atmosfären, varav bara en bråkdel människan släppt ut de senaste 100 åren, och konstatera att det inte råder någon klimatkris och kommer inte heller göra det framgent. Sen kan man expandera sitt sunda förnuft, och komma fram till att konsekvenserna av att montera ned det fossila systemet som idag försörjer människan med energi, skulle leda till en katastrof som vida överskuggar den icke existerande klimatkrisens konsekvenser som opålitliga politiker babblar om kommer hända vilket årtionde som helst. Och om man har lite IQ bakom pannan kan man gräva ner sig ytterligare i alla data, och komma fram till samma sak, nämligen att det icke existerar någon klimatkris, oavsett hur mycket det vänsterliberala etablissemanget skriker om att så är fallet. Hon sade att hennes uppfattning var att IPCCs rapport inte styrkte bilden av att det råder klimatkris. Det går inte att hitta ett mer konkret exempel av en politiker som ifrågasätter etablerad fakta än det.
Det liknar hur högerkristna evolutionsförnekare i USA pratar.
Det liknar hur högerkristna evolutionsförnekare i USA pratar.
Har man det minsta uns av kritiskt tänkande, så förstår man direkt att allt snack om klimatet är bluff och båg rakt igenom. Politiker står till och med och påstår på fullt allvar att kossors fjärtar skulle vara ett problem! Och deras påstådda lösning är att expropriera mark (läs tvång) och istället låta storföretag inom livsmedel producera fejkat protein via fabriksprocesser. I helvete!? Dessa åsikter skulle fått en person inlåst på mentalsjukhus för 60 år sedan.
Om man tror på detta, så är man de facto utvecklingsstörd. Dagens liberaler och vänstermänniskor har objektivt sett en kognitiv funktionsnedsättning där man är helt oförmögen att se verkligheten för den är och man har ingen som helst känsla för sekundäreffekter eller diverse konsekvenser av sagda politik. Det är tragiskt minst sagt. Elsa är nog den absolut kunnigaste inom området i svensk riksdag. Men eftersom Sverige styrs av dårar likt psykfallen styr ett mentalsjukhus, så är det inte konstigt att hon blir utmobbad.
Vet hut, din jävla vetenskapsförnekande dåre! För det är precis vad du är. Inte mer än en sektmedlem

Säker informationskälla, du.