Citat:
Ursprungligen postat av
hivnegativ
Sant!
KPI har ökat från 100 till ca 400 sedan 1980, fastighetspriser från 100 till 300 sedan bara 2005. Har du någon graf kpi vs fastighetspriser sedan 1980?
En faatighet 1980 är kanske inte helt jämförbar med en från 2023 med modernare teknik, men skillnaden är inte så stor.
Att fallhöjden är stor är givet efter att räntan varit lägre än inflationen under lång tid kombinerat med uppblåst bubbla och extrem skuldsättning.
Så det finns annat att investera i än fastigheter. Vad som helst som följer inflationen får lånen att krympa med 10-5=5% per år så länge inflationen är 10% och räntan är 5%. Ränteavdraget är en extra bonus som kompenserar för bankernas påslag på styrräntan.
Oavsett hur stort fallet blir, kan inte fastighetspriserna sedan stanna kvar lågt om inflationen är hög.
Nej det är inte sant.
Att jämföra med index är visserligen rätt och det ger en input.
Men man måste också se om det finns vad ekonomer kallar fundamentala faktorer.
Dessa är typiskt:
Reallöneökningar
Bostadsbrist
Skatter
Expansiv finanspolitik(låga räntor)
Tar man hänsyn till både index och de fundamentala faktorerna så får man en bild av om fastighetspriserna är uppblåsta.
Det är därför så många experter säger att det inte är en bubbla i Sverige eller rättare sagt fallhöjden på bostadsmarknaden är inte så hög som indexet ger sken av.
De flesta experter jag läst pekar på en nedgång på 15-20%.
Sedan beror storleken lite på hur man räknar, vi har ju en hög inflation och de nya löneavtalen ger drygt 7% i löneökning på två år.
Så det verkliga fallet blir ju större jämfört med index än i absoluta tal.
Så även en minskning på 20% är en kraftig korrigering av bostadspriserna.