2023-04-18, 17:06
  #637
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnSomKan
Läste precis att MTR tänker stämma lokförarna för strejken. Hoppas alla börjar bojkotta det giriga skitföretaget, aldrig mer att jag åker med de äcklen.

Det är väl iofs. bra av flera orsaker;

* Vi minskar på klimatbelastningen (för även tågtrafik generar CO2, tvärt emot vad många naiva tror) med färre tåg.

* Vi låter ett kinesiskt ägt företag som styrs av kommunisterna i Kina att tappa företagsvärde.

* Vi skattebetalare behöver inte sponsra dig och alla andra som glider räckmacka och inte betalar för sina egna transportkostnader.

Strejka och sluta åka pendeltåg! Ju fler som gör så, ju bättre för alla.
2023-04-18, 17:06
  #638
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nomdutilisateur
Och därför strejkar de utan love eller tillstånd, vilket också riskerar kundernas säkerhet.

Vem säger att den tekniska lösningen inte håller måttet?

Tvärtom, värdena tillhör det förflutna och måste försvinna.

Kamerasystemet gör resandet mindre tryggt av flera orsaker, nämner här några:

-Tågvärden kan under färd övervaka vagnarnas interna kameror för att upptäcka brott och andra avvikelser, det kan inte lokföraren.

-Tågvärden kan direkt ge HLR om det upptäcks någon som blir sjuk ombord.

-Tågvärden tar direkt över ombordansvaret och de nödåtgärder som behöver tas om lokföraren blir indisponibel av sjukdom, olycka mm.

-Tågvärden övervakar tågets dörrar och fortsätter informera resenärer för att minska risken för spontanevakuering från resenärernas sida vid tillfällen då lokföraren måste lämna hytten för att kontrollera olika saker på tågets utsida, t.ex. tjuvbroms eller varmgång.

-Tågvärden ser bättre vid avgångsproceduren att ingen blir klämd eller att barn åtskiljs från sina föräldrar om någon av dessa hunnit ombord men inte de andra.

-Vid långt multipelkopplat tågsätt sitter tågvärden i bakre enheten och kan då direkt hjälpa resenärerna där i och lokföraren kan hjälpa de som är i den första enheten, är mycket viktigt vid nedriven kontaktledning eller om man tappar kommunikationen med bakre enhet så att lokföraren inte kan göra utrop i denna vid olycka.


Finns hur många orsaker till som gör att tågvärden behövs kvar i tåget och i hytt med säkerhetstjänst. Dessa kameror är ett skämt och ger dåliga bilder som är små som bildytan av en första generationens iPhone ungefär, dvs inte lätt att på ett säkert sätt göra en säker avgångspeocedur.
2023-04-18, 17:07
  #639
Medlem
Gridiots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Mxyzptlk
För att strejken inte är fackligt organiserad

Aight
2023-04-18, 17:08
  #640
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnSomKan
Du står på överklassens sida ditt lilla svin. Fyfan.

Det är väl den kommunistiska eliten i Kina det handlar om, men kommunister har ju alltid odlat principen om en privilegierad överklass. Jämnlikhet för alla, men inte oss som styr i kommunistpartiet.
2023-04-18, 17:11
  #641
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bananjuice
Om du vill suga MP-dase så får det stå för dig, vi andra fortsätter att stötta pendeltågsförarna i sin kamp för en vettig arbetsmiljö och resenärernas trygghet!

Enligt Max Karlsson på twitter så har SD nu gått ut och anser att tågvärdarna bör återinföras. Kommer tonen bland MTR-cucksen att ändras här på flashback då?

SD och V har alltid varit emot det.

Det är inget nytt, och debatterats och påpekats sedan de allra första sidorna i tråden. Du och Max är lite sena med det hela.
2023-04-18, 17:11
  #642
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Så är det, jävligt bortskämda är de, synd att det inte går att sparka dem.
Eller går gör det såklart men inte utan stora svårigheter för pendeltågstrafiken framöver.
Trafikregionsrådet har redan sagt att de inte kommer vika sig för deras utpressningsförsök så varför fortsätter de sin illegala aktion?
Missnöje med MTR har triggat protesterna. Om det varit någon annan operatör som gjorde förändringen på ett bättre sätt, hade ingen pendelförare brytt sig.
Jo, förresten, då hade strejken handlat om lönen istället.
2023-04-18, 17:12
  #643
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Christopher.
Pratade med tågpersonal häromdagen, det är orimligt att 1 ensam person ska ha allt ansvar att köra tåget och ansvara för 1800 resenärer.

De pengar som sparas in på tågvärdar borde sättas in som säkerhetsvärdar och vakter som patrullerar vagnarna på tågen. Det skulle skapa verklig säkerhet bland de 1 800 resenärerna på tåget.
2023-04-18, 17:12
  #644
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Mxyzptlk
För att strejken inte är fackligt organiserad
Och hur stor procent av alla strejker i världen är fackligt organiserade?
2023-04-18, 17:14
  #645
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skoputs
Samtliga resenärer (ca 30) av de jag talat med stödjer strejken; det säger ju inget om helhetsbilden, men blev förvånad över solidariteten och den allmänna ilskan och misstroendet mot MTR.

https://arbetet.se/2015/05/13/seko-javmisstanken-varre-an-sl-vdns-stold/

https://www.dagensps.se/foretag/hadzialic-sl-bor-granskas-for-jav/

https://proletaren.se/artikel/mygelkultur-inom-sl-kostar-stockholmarna-miljoner

Märkligt att Proletären tagit ställning för strejken. Det hade jag inte väntat mig!
2023-04-18, 17:15
  #646
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av V-H
Men visst vore det en dröm? Sittplats åt alla!

Något riktigt värt att strejka för!
2023-04-18, 17:16
  #647
Medlem
Jagaresamlarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av peterpanp
De pengar som sparas in på tågvärdar borde sättas in som säkerhetsvärdar och vakter som patrullerar vagnarna på tågen. Det skulle skapa verklig säkerhet bland de 1 800 resenärerna på tåget.

Haha ja pengarna kommer självklart gå till det
2023-04-18, 17:18
  #648
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av peterpanp
Har du något citat eller referens att S i Stockholm gick till val på detta?

Känner inte alls igen det nämligen (men kan säker ha missat det).
SAMTLIGA riksdagspartier röstade mot att behålla tågvärdarna - FÖRUTOM V och SD.
Har läst på flera ställen att S gick till val på att behålla värdarna.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in