Citat:
Ursprungligen postat av
Baskervilles-Hund
Det låter ju super, tack!
Jag sprang Premiärhalvan förra året och jag skulle råda dig att stå långt fram som möjligt i din startgrupp för det är ganska trångt i flera km så det tar ett tag innan det har glesat ut så pass mycket att man kan springa fritt. Det gör inget om man bara siktar på att ta sig runt men om man jagar en tid vill man kunna springa fritt så snart som möjligt så att man får chansen att springa i det tempot som man önskar. Det är en bred och bra väg i starten, problemet är att det inte dröjer länge innan man kommer in på en betydligt smalare väg som mest påminner som en bredare skogstig/skogsväg.
Det låg en del större grenar/stockar i kanten så jag var nära att snubbla när jag försökte springa förbi på utsidan.
Jag gillade inte att det var så pass trångt så pass länge så därför avstod jag från loppet i år. Jag tränar på inför maran i Stockholm istället. Jag har sprungit en hel del lopp i Stockholmsområdet och som regel brukar det öppna upp sig efter 1-1,5 km. Jag kan inte påminna mig att ha sprungit något lopp där det har dröjt så pass länge som Premiärhalvan. Göteborgsvarvet har jag förvisso inte sprungit, men den är ökänd för att det är trångt.
Annars var det väl ett ganska trevligt lopp, men det var bara delar av loppet som hade mycket publik.
Jag tycker dock att halvmaran på hösten (Rambol) är mycket roligare att springa. Det är ett mycket större lopp med fler deltagare, publik och en riktigt snabb bana som bara går i centrala Stockholm.
Det är en bit att gå om man åker kollektivt så var ute i god tid. Det som är närmast är väl att ta spårvagnen men det går inga extraturer så risken är att man hamnar i tidsnöd om man inte skulle få plats. Själv tog jag tunnelbanan till Karlaplan, sen är det bara att gå rakt fram på Narvavägen så kommer man till Djurgården och sen är det ca 2,5 km att gå, se kartan på hemsidan.
Beträffande väskinlämningen kan jag tillägga att den inte är under tak så om det regnar bör du lägga kläderna i en plastpåse som du lägger i din väska så att de håller sig torra.
Lycka till!