Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Eller så var det en systerskaps-journalist med en lika naiv verklighetsuppfattning som de flesta kvinnor verkar ha. Att det bara är att starta något på nätet och sedan rullar det på "kvinnor kan vi är bara netryckta". Öh nej, först skaffar man kompetens kring teknik, kollar upp liknande sajter, gör undersökning varför vissa fungerar och vissa inte osv osv. Ju mer research ju bättre sajt. Och sedan måste man ÄNDÅ ha tur. Finns troligen 1000 manliga kopior av linkedin som ingen känner till. Det kräver ett ofattbart jobb och enorm kompetens och tur att starta upp en linkedin.
Människor har generellt låga trösklar när någon förklarar för dem att de är offer och att någon, någonstans är förklaringen till varför det skiter sig och att de är skyldiga dig massor med gentjänster, skydd, resurser, respekt och beundran. Ja, risken att journalisten kände sig som dem och inte ville kasta skit i fläkten eller att hon fått order från redaktionschefen att inte ställa till en scen är möjlig.
Vad gäller gänget bakom nätverket kan de (eller rättare sagt deras egon) helt köpt narrativet att de var förtryckta och om de bara fick ha sin skyddade verkstad skulle närverket bygga och finansiera sig självt eller att det var så förträffligt att alla som inte förstod det skulle skämmas ut offentligt om de inte såg kejsarens nya kläder.
Återigen så tycker jag upplägget att vara inkluderande genom att vara exkluderande ger mig kognitiv dissonans. Man sätter upp bestämda trösklar för att freda grupp X från grupp Y eller bonda med andra i grupp X.
Karriärskontakterna ofta går ut på att man tillhör bransch G och H och snabbt vill skapa kontakt - utan trösklar. Att man är grupp X och Y är då ofta underordnat eller oviktigt. Nätverket byggdes nog mer på vad deras egon ville än vad forskning och erfarenhet sa. Undrar om de ens ville lyssna på de som undrade vad de extra trösklarna var bra för när man i redan existerande närverk kan skräddarsy grupper och listor.
Reportrarna på SR visade ju att det utmärkt att både ge en försvarsplattform åt en galen salafist på jobbet och ta hans penis i munnen som privatperson.
Därför måste man som nyhetsreporter i alla fall försöka klämma in relevant kritik. Här fanns ingenting.