2023-03-28, 12:04
  #769
Medlem
JustZlatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raktinyllet
Janne gjorde bort sig. Hur svårt ska det vara att uppföra sig professionellt när man är på TV inför hela svenska folket? Bättre att bara gå därifrån och vara tyst om man inte kan kontrollera sig själv.

Som svensk kan man tycka att det var lite löjligt av Bojan att dra rasist kortet men svårt att veta hur ofta han fått ta emot rasistiska kommentarer, kan förstå att han reagera som han gjorde.

Hoppas dom kan snacka ut om det hela och reda ut eventuella missförstånd.

"Hela svenska folket" skojar du eller? Melodifestivalen har fler tv-tittare än sådana här matcher och jag förstår dom.
Citera
2023-03-28, 12:05
  #770
Medlem
Såg klippet nu, jävlar Janne tappade det helt. Tror inte han mår helt bra. Kanske utbränd?
Citera
2023-03-28, 12:05
  #771
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Hejhejvidica
Serben drar rasse kortet och vinner på w.o komiskt att det får sådan
spridning.
Ironiskt att serber blir kränkta av rasism när serber hatar alla andra invandrare i Sverige själva.
Citera
2023-03-28, 12:06
  #772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gusselby
Jamen hon verkar inte riktigt klok. Läs inte Aftonbladet öht.

Det känns nog tråkigt men tycker ändå att han ska välja att avgå, inte att han ska be om ursäkt (vilket han antagligen kommer att göra).

Media har alldeles för stor makt, det här vet naturligtvis Andersson men igår tappade han all behärskning tråkigt nog för honom. Media borde också ta en gnutta ansvar och rannsaka sig lite men det lär väl inte hända.

Problemet var väl att Janne Banan kom till intervjun redan upprörd och lynnig. Han var oförskämd i början av intervjun (pekade finger åt jihde osv) och sen hjälper det inte att Bojan med sitt aggressiva sätt (vilket inte är ovanligt för Balkan folk även om de inget ont menar - precis som att stereotypen för oss svennar är kalla o stela o reserverade) hetsar Janne ännu mer. Topplocket går som många har sagt.
Citera
2023-03-28, 12:06
  #773
Medlem
tycker inte janne gjorde bort sig
men tycker båda var omogna

janne måste kunna ta konstruktiv kritik
men bojan måste förstå att man måste
sluta debatten någon gång

töntigt att ta upp att det skulle vara rasism
av bojan

jag anser att janne och bojan bör träffas idag
och reda ut tramset och bli vänner
Citera
2023-03-28, 12:07
  #774
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kidnappadIRL
Du bevisar ju hur färgad du är om du anser att det är Bojan som börjar käfta. Du kan ju börja med att kolla tillbaks på intervjun innan du säger något.

Jag är inte färgad, och har sett samtliga intervjuer.

Ja, Janne agerade i affekt och kunde ha hanterat det bättre. Men det var Bojan med sitt otroligt feltajmade och utmanande tjafsande som är anledning till att Janne blev sur. Bojan inleder ju t.o.m med "Jag vill inte vara fööör negativ...".

Bojan var solklart ute efter att tjafsa och utmana.
Citera
2023-03-28, 12:08
  #775
Medlem
Brainiac55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mich13
Det är charmigt och coolt när det rinner över för José Mourinho, Antonio Conte, Jürgen Klopp eller Pep Guardiola, men när det är en svensk man som heter Jan Andersson är det fel?
Jag har inte sett de tränare du nämner tappa fattningen så fullständigt som Janne gjorde. Jag har faktiskt inte sett något liknande.
Citera
2023-03-28, 12:08
  #776
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avalionn
Ironiskt att serber blir kränkta av rasism när serber hatar alla andra invandrare i Sverige själva.

den enda som babblar om rasism dag ut och dag in är sosse-svennar av ditt slag. Bojan använder det bara för att han vet att Janne bajsar på sig genast som alla andra svenskar gör. Det hade inte fungerat mot andra icke-germanska folkslag och det vet wimpen Bojan om.

Bojan är en serbisk wimp precis som Serbiens president Vucic är.
__________________
Senast redigerad av HandgnuggarOligark 2023-03-28 kl. 12:10.
Citera
2023-03-28, 12:09
  #777
Medlem
ForzaLeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kidnappadIRL
Har vi fått kroppsspråksexperter i tråden också då

Expert?

Behöver inte vara expert för att se saker och ting.

Men har man jobbat X antal år ute bland människor sett ett och annat inte direkt svårt.

Visst kanske svårt för en del.

Har du autism?
Citera
2023-03-28, 12:09
  #778
Avstängd
Jagduvidoms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qaaq
det låter bra att han fortfarande var arg, för det hade han rätt att vara. Bojan är en nolla som borde veta hut.
Okej. Du verkar ju inte ha alla hästar hemma.
Stå ock skrika på yngre personer i riks tv och bli stöddig när man vinner mot en blåbärsnation är höjden av uselhet för uppdraget och Janne borde veta hut för han förstör för landslaget.
Citera
2023-03-28, 12:09
  #779
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avalionn
Ironiskt att serber blir kränkta av rasism när serber hatar alla andra invandrare i Sverige själva.

Jo det är sant. Sen ifrågasätter jag hur serbisk Bojan verkligen är i dagens multikulti-samhälle. Hans bakgrund är knappast unik. I många storstäder måste majoriteten ha liknande bakgrund.
Citera
2023-03-28, 12:11
  #780
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Indeterminister
Såg klippet nu, jävlar Janne tappade det helt. Tror inte han mår helt bra. Kanske utbränd?

Nej då, Janne mår bra. Han räddade sig själv från att falla i fällan som serben ordnade genom att stå tyst och titta på serben.

Men anledningen till att Janne blev arg var när frågor om annorlunda laguttagning och vissa spelare inte fick mer tid. Det är kontanta frågor som ger plats för bråk.

Att serberna sedan drar rasistkortet blev väldigt tydligt och för den delen fånigt då Sveriges landslag består av hälften av invandrare som Janne har tagit.

Så nej, Janne är ingen rasist och ska inte be om ursäkt till någon.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in