Citat:
Ursprungligen postat av
AnnaChiara
Rätta mig om jag har fel; men ingenstans i förhören kan jag utläsa att MH gråter, uttrycker någon som helst empati för Tove, Toves sambo, tvillingsyster eller föräldrar. Ingenting om att hon ångrar sig, att hon borde ha larmat och bett om hjälp (det stod ju poliser utanför Nöjet t ex), hennes pappa har alltid ställt upp och kommit och hämtat henne när hon bett om det. Hon kunde ha bett grannen om hjälp när han ringde på, hon hade kunnat ge sig iväg från lägenheten när JJ var på donken. Men icke.
Nu är jag äldre än MH. Och jag är ingen mördare. Men hade jag hamnat i häkte och satts i förhör med erfarna förhörsledare hade jag erkänt allt jag någonsin gjort med början när jag pillade loss godisbitarna från pepparkakshuset när jag var 5 år gammal tills att jag lät bli att betala tv-avgiften som student.
MH är så hård, så empatilös när hon sitter och ljuger i 2 veckor i häkte. Man måste ha ett speciellt psyke om man klarar det i 2 veckor. Och MH är bara 18 år! Om hon tagit chansen att berätta första dagarna i häktet var Tove fanns och vad som hänt, då hade vi alla fallit för att hon också var offer för JJ. Det är ju mord vi pratar om, inte nåt knark-köp eller snatteri. Hur kan man vara så hård? Jag tror att MH också är psykopat eller har starka drag åt det.
I sammanfattningarna av P7 undersökningarna så står det att MH mår dåligt och är ledsen till och från.
I JJs står det att hon genomgående är neutral i sina känslouttryck. Vilket ger mig kalla kårar när jag läser.
MH känns väldigt lättpåverkad och utsatt för JJs påverkan. Tänker också på hennes googling, ”avvisa narcissist”.
Hon är också ansedd som lågbegåvad enligt bup, vilket skulle göra henne ytterligare skör för ngn som JJ.
Men att hon lyckas hålla tyst så länge tyder på att hon är betydligt intelligentare än vad omgivningen trott. Det är oerhört svårt att hålla fast vid en historia för barn och unga samt personer med låg intelligens. Även om deras historia skulle vara sann så påverkas dom ofta lätt.
Det är vanligt att autister bedöms som lågintelligenta av sjukvård och skola, när dom egentligen kanske har IQ långt över medel. Sådana bedömningar är överhuvudtaget ineffektiva.
Möjligtvis skulle hon kunna tiga så konsekvent pga stark lojalitet till JJ.
Ovanligt stark lojalitet är typiskt för vissa autister.