Citat:
Ursprungligen postat av
akademikerfyllo
Kan hålla med dig till viss del. Det finns solida källor angående bristen på HIMARS-ammunition, men jag tänker inte leta igenom hundratals videoklipp för den sakens skull. Det faktum att det knappt talas om HIMARS längre är ju en tydlig indikation. Dessutom har HIMARS aldrig haft en avgörande betydelse i konflikten.
Om det finns solida källor om brist på HIMARS-ammuniton visa då upp dem. När du skriver utan länkar verkar dina påståenden bara finnas i dina försupna hjärna.
HIMARS spelade stor roll när de kom. Det ställde ryssarna inför ett dilemma. Alla tidigare videos är exempel på det Det har ryssarna löst.
1 Falska lager och HQ mm dvs falska mål
2 Flytta lager och HQ mm
3 Tvungen att använda mer lastbilar som man har lite av. Detta på grund av en påtvingad decentralisering och tillbakadragande av mål så som ammunitionslager
I Slutändan tvingar HIMARS ryssarna att använda mer resurser
Det är normalt att nya tekniska lösningar förändrar spelplanen under en period sen löser motståndaren problemet
Krig handlar om att ställa din motståndare inför dilemman. Där alla lösningar kostar. Ditt kära Bakhmut är ett ryskt exempel till ett försök att ställa Ukraina inför ett dilemma. Om detta ukrainska dilemma kommer att kosta så det påverkar Ukraina mer negativt än den kostnad ryssarna har haft för att ställa Ukraina inför detta dilemma vet vi ännu inte.
Amerikanska källor (Se tidigare inlägg) talar om att Bakhmut var en vinst för Ukraina från juli-dec. Från jan så har man sett fallande avkastning. Delvis beror det på att ryssarna har erövrat flankerna. Hos Ukrainarna verkar det finnas delade meningar. Vem, som har rätt är svårt att säga. Det beror lite på hur mycket de ryska anfallet påverkar Ukrainas förmåga att utföra en större offensiv i vår-tidig sommar. Michael Kofman, am expert på rysk militär, en av de främsta, har varit i Bakhmut nyligen. Min uppfattning är att han såg en fallande avkastning sedan jan och det hela har blivit en kostnad för Ukraina. MEN det beror ju på vad man vill uppnå från Ukrainsk sida. Vill man binda ryssarna vid ett ställe vid fronten så Ukraina kan bygga upp en offensiv förmåga någon annanstans och störas mindre. Då kanske kostnaden vid Bakhmut är värd att ta. Vi får se nog se svaret senare i vår.