Citat:
Ursprungligen postat av
springfittan
Vadå runt Kiruna? Kommer mänskligheten ifrån Lappland eller?
Nej, men människan har levt i sådana miljöer ganska länge också och anpassats för det. Exempelvis har eskimåer speciella fettceller som kan generera värme utan omvägen via muskelrörelser. Och här uppe i norr har vi ljus hy för d-vitamin. Vi har även utvecklat en relativt hög tolerans för mjölkprodukter även i vuxen ålder.
Citat:
Att vi kan äta kött betyder inte att vi har utvecklats för att äta kött.
Det är helt sant, och jag har inte påstått något annat.
Citat:
Vi är riktigt jävla sega och svaga. Dom absolut flesta bytesdjuren är mycket snabbare och starkare. Så vi har inte utvecklats för detta syfte.
Du snackar ju bara en jävla massa dynga. Se hur de jagar i Afrika. De följer efter bytet tills det kollapsar av värmeslag. Detta är något vi klarar av genom två avgörande evolutionära fördelar.
1) Vi går på två ben, vilket dels är mindre energikrävande för långdistans samt minskar arean vi exponerar mot solen
2) Vi svettas
Människor är för övrigt bättre än hästar på långdistans. En häst fixar ca två mil om dagen, vilket är mycket sämre än oss.
Citat:
Att äta kött skapar toxiner i tarmen på grund av att den är för lång och köttet hinner ruttna innan det kommer ut.
Jag förstår inte varför du med andra inte vill kännas vid detta. Det förändrar ingenting om du/ni förnekar att vi inte är skapade för att äta kött.
Hur klarar sig massajerna? De äter i stort sett bara kött.
Citat:
Vår släkting chimpansen är kannibal.
Jaha? Och det är väl kött?
Citat:
Det finns många apor som har grova långa hörntänder som bara äter frukt så du kan inte ta våra hörntänder som någon indikation på att vi skulle vara köttätare.
Jo, det går absolut att ta som en indikation, även om det inte är något fullständigt bevis. Hörntänder hittas primärt hos köttätare.
Citat:
Rötter möjligtvis. Dom platta kindtänderna är inte till för att skära i kött som ett kattdjur, hund eller björn är. Dom är till för att mala födan. Som en växtätare gör med sin föda.
Ja, vi behöver kindtänderna för att äta växter. Precis som jag har sagt hela tiden är vi allätare.
Citat:
Vi kan titta på ett annat exempel. Våra ögon har inte utvecklats för att se på land. Dom utvecklades för att se under vatten, sedan har naturen försökt att optimera så att vi kan se på land. Men vi fick inte ett par nya ögon för att vi har gått ifrån vatten till land. Utan en optimering av det som redan existerar sker istället.
Ja, visst är det så. Och hos renodlade växtätare har denna utveckling gått åt hållet att ögonen sitter på var sin sida om huvudet. Titta på rådjur, hästar och kaniner exempelvis. Ett liknande mönster ser du även hos fåglar. Rovfåglar har ögonen rakt fram, medan de övriga har dem på sidan.
Citat:
Om du nu tittar på våra tänder, vad tror du att vi har ätit ifrån början? Tror du fortfarande att det är kött?
Allt pekar på att vi är allätare, vilket inkluderar både kött och växter. Som sagt så länkade jag en forskningsstudie som säger att köttätande var avgörande för vår hjärnas utveckling.
Och hur var det med verktygen? Det skippade du helt väldigt plötsligt. Och forskningsrapporten skippade du helt också.