Citat:
Ursprungligen postat av
springfittan
Tittar man på våra tänder så ser dom ut som en hästs tänder och dom äter inte kött.
Att vi kan äta kött betyder inte att vi är skapta för det ändamålet.
Tarmarna hos oss är längre än vad dom är på köttätande djur så det tar längre tid för födan att passera tarmen. Kött hinner ruttna i den där goa temperaturen under den långa passagen av tarmar.
Där har du två indikationer på att din mor har rätt.
Våra tarmar är mittemellan köttätare och växtätare. Idag i ett modernt samhälle är det inga problem att leva vegetariskt. Men testa att överleva några år ute i naturen utan jordbruk som vegan.
Citat:
Ursprungligen postat av
SoCo
Vilket jävla trams. Människan har ätit kött och ägg i alla tider, det är den mest naturliga dieten. Veganer och andra hjärntvättade vänsterliberaler tror att nordbor gick runt och åt mossa och bark förr i tiden när det var vinter, det överlever man ju på enligt vissa stollar.
edit: utmanar er till att göra ett experiment, nästa vinter, sov ute i tält, jag äter bara kött och ägg hela vintern, du äter vegan diet, så ser vi vem som mår bäst när kylan är över

En överlevnadssituation ute i naturen är ju dock något helt annat än hur de flesta lever. Att vi "har gjort blablabla i alla tider" är ett särdeles dåligt argument. Att vi alltid ätit kött betyder inte på något sätt att det måste vara bra. Vi har också under väldigt lång tid druckit livsfarligt vatten. Anledningen var enkel. Vi hade inget alternativ. Sådana argument saknar bäring. I synnerhet eftersom det här handlar om vad som händer med din kropp långt efter att du har förväntats göra ditt evolutionära jobb.
När du har passerat ca 50-60 år är du rätt värdelös ur ett evolutionärt perspektiv. Dina barn har vuxit upp och är långt mer kapabla än du, och du börjar mer och mer bara bli en belastning.
Med det sagt så tror jag inte ett skit på det som stod i artikeln.