Citat:
Ursprungligen postat av
EnMansArmé
Du har ett konstigt argument. Billiga pengar är en del i efterfråga. Skulle vi tänka oss att vi var fattiga nog a la Afrika skulle du lätt kunna husera 1 miljard människor i dagens bostäder. Beror bara på hur många du trycker in per kvadratmeter. Så du har ett nonsensargument. Vi har haft för få bostäder i relation till värdet på pengar. Om du sänker genomsnittliga inkomsten i Sverige till 1000sek skulle du ha enormt överskott av bostäder och det skulle bo 100 pers i en stor svensk villa. Allt är relativt.
Definitionen av inflation är att penningmängden ökar, dvs ökar snabbare än vad den reala ekonomin växer.
Inflation skapas genom att pengar trycks, idag innebär det att krediter skapas och dessa krediter är artificiellt billiga. Vi har haft negativ realränta och ett stigande utbud av billiga obligationer som RB blåst upp sin balansräkning med.
Billiga pengar gör att företag och konsumenter kan köpa tillgångar med hjälp av lån, det driver upp tillgångspriser vilket gör att tillgångarna i sig gör att ännu högre lån kan tas och för att köpa nya tillgångar.
Vi har haft stigande aktiepriser och fastighetspriser tack vare en stadigt stigande lånestock som blivit allt billigare att finansiera.
Snack om Ukraina, invandring, bostadsbrist etc är brus.