Citat:
Ursprungligen postat av
Divination
Nej, väldigt långt ifrån alla begrep det häromdagen. Men du får väl snacka ihop dig med dina rysshatande polare om Bakhmut.
Hahaha. 20000 stridsvagnar skulle alltså Ryssland ha förlorat i Ukraina? Den ene russofoben är galnare än den andra. Rena fantasier och jag tror inte ens att Ryssland har så många stridsvagnar totalt. Och jo, T-14 Armata har använts i Ukraina även om de är få än så länge.
Du kan inget om militära spörsmål överhuvudtaget. Vare sig om missiler stridsvagnar. Så det bästa för dig vore om du bara höll käft i det ämnet.
Ja, jag skrev fel. Menade 2.000 stridsvagnar. Det är fler än vad de flesta arméer har totalt i sina lager. Att Ryssland lyckas med konststycket att närmast halvera sin stridsvagnspool på ett år är nog unikt.
Det är bevisligen du som inte förstår ett skit om militära styrkeförhållanden. Jag förstår att det känns jobbigt att ha idealiserat Putin och Ryssland och sedan konfronteras med det faktum att Ryssland inte ens klarar av att ta över en byhåla i östra Ukraina på över ett halvår. Bachmut har fortfarande inte fallit och frågan är hur längre Ryssland orkar trycka på.