2023-03-05, 21:29
  #317785
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Kan du inte lägga ner det där babyspråket, det ser så förbannat utvecklingstört ut.

Vad jag önskar är ett slut på denna onödiga konflikt som aldrig borde ha startat mellan två slaviska länder.

Nu är det så att Kiev vill ha överhöghet vad det gäller Donbas och även Krim trots att folket där känner sig som ryssar, dessa som Kiev och råskinnen hatar och varför dom ville lämna Ukraina. Kievregimen har haft åtta år på sig att lösa konflikten i Lugansk och Doneskt och resultatet hade blivit mer autonomi för de två regionerna men dom hade stannat inom Ukrainas gränser. Ryssland väntade på en förhandlingslösning under dessa år men Minskavtalet var bara en bluff av väst som vi nu vet. Men mycket ska ha mer och Kievregimen laddade upp för ytterligare ett försök att med våld återta Donbas då det första försöket misslyckades 2014-2015. Nu förlorar dom två fler regioner till Ryssland och vill dom nu inte kapitulera snart så kan det bli fler områden om trenden håller i sig.

Ryssland ser efter sin säkerhet vad det gäller NATO precis som USA skulle göra om Kina eller Ryssland expanderar sina militärbaser till Kuba eller Mexiko. Detssutom så avslutar nu Ryssland inbördeskriget i Ukraina och försöker få ett slut på rysshatet och våldet underhållt av Kiev.

Ukraina hade alla möjligheter att utvecklas till att bli ett rikt och välmående land men råskinnen i väster valde statskupp och hat istället och lät de utsugande korrupta oligarkerna föda dom. Ett hatfullt folk fungerar inte som vi nu ser politiskt, ekonomiskt och på slagfältet, hat gör folk blinda och styrd av känslor.

Vi får se vad som blir kvar av Ukraina, det är helt upp till EU, NATO och US. Folket i Ukraina har tyvärr inget att säga till om utan allt landet kan göra nu är att tigga. Skulle man mot alla odds vinna så står man i skuld till väst i generationer framåt, ett väst som kommer att köpa upp allt av värde billigt. Ockuperar Ryssland vad som blir kvar blir förutsättningarna betydligt gynsammare om folket nu vill det (låt oss säga i 20 år som USA i Irak och Afganistan), en hel värld som snabbt nu växer ekonomiskt utanför väst, ett väst som druknar i sin skit släppta av korrupta politiker.

Svårare än så var det inte lillen.
Så om tex rinkebys somalier känner sig som just somalier och inte som svenskar så är det okej att låta mogadishukrigare anfalla och rösta för om byn ska tillhöra sverige eller somalia? Råskinnen-är det en 70+ som skriver era manus 😄
Citera
2023-03-05, 21:34
  #317786
Medlem
Reimers avatar


Begynnande catfight mellan Prigozhin och Girkin, Prigozhin svarar med ett ganska brutalt angrepp på Girkin.

Sådant är alltid trevligt, öppet krig mellan två som borde vara allierade.

Citat:
Prigozhin fires back feces at Girkin

https://twitter.com/wartranslated/status/1632413697523044354
Citera
2023-03-05, 21:34
  #317787
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Ett av syftena med den ryska desinformationen och det ständiga trollandet är att minska stödet till Ukraina. DN idag:

Citat:
– Man vill få folk att tvivla på att det är värt att stödja Ukraina, säger Per Enerud på Myndigheten för psykologiskt försvar.

Miljön där konspirationsteorierna sprids är ett komplex ekosystem. Ryska statsaktörer sprider desinformation i hopp om att påverka samhällsgrupper, opinionsbildare, partier och debattörer för att påverka opinionen. Syftet är att få människor att tvivla så att stödet och engagemanget för Ukraina minskar. Kreml vill få kriget till en intern rysk angelägenhet och sprida narrativet om att Ukraina tillhör Ryssland.

– Det behövs inte särskilt stark effekt, det räcker med att man skapar en miljö där människor säger att ”vi kan inte vara säkra på att det är sant” och ”jag kanske inte ska tänka så mycket på det där för det är så krångligt”.

https://www.dn.se/varlden/konspirati...riget-ar-fejk/



Taktiken de använder sig av är inte att övertyga andra att de har rätt genom bra argument utan vad de försöker göra är att så tvivel och göra det så rörigt som möjligt, så att man inte orkar ta åt sig den äkta informationen på ett fullständigt sätt.

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Och hur vet vi att det du nu vidareför inte är en påverkansoperation?

"Det är jättelätt. Vi ska stödja Ukraina, för ryssarna är onda." Kan du se vem som vill att vi ska tro det och inte tänka mer?

Intressant att Du svarar så på Info's inlägg!
Det stämmer nämligen klockrent på just ditt tillvägagångssätt, det bör även Du själv klara av att relatera till...
Citera
2023-03-05, 21:34
  #317788
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Jag tycker också att detta är tydligt när man ser intervjuer med ryssar på stan. Många vågar inte säga vad de tycker, svarar något politiskt korrekt och kilar snabbt vidare.
Men visst finns det en enorm grupp som köper den ryska propagandan och diktaturens lögner rakt av.

Givetvis. Desto längre bort man kommer ifrån storstäderna och i längre in på fattiga landsbygden (där Putin främst har rekryterat).., så är det som en förförande Coca-cola reklam..

Sen, annars, så tror jag att folk börjar känna av ett tryck. Ett tryck liknande de hade under kalla kriget. Inte lätt att leva under det. Man skall betala räkningar, amorteringar och fostra sina barn..

(då är det bäst att hålla käft)
Citera
2023-03-05, 21:34
  #317789
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Kriget hade varit igång i två år där. De hade två val.
1) Följa Minsk.
2) Gå på offensiv, driva ut ryssarna, dominera östukrainierna och de i Krim.

McCain ivrade för det sistnämnda. En riktig krigsivrare. "your fight is our fight".

Men sen säger folk i den här tråden att USA inte har med kriget att göra. Slut om detta för idag med dig.

Ryssarna hade alltså invaderat Ukraina 2 år tidigare och sedan brutit Minsk2.....
Citera
2023-03-05, 21:34
  #317790
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.Floppy
Jisses! Försöker hänga med här, men ser bara en evighetsdiskussion med en rysk bot, det är ju exakt det som ryssarna vill, dränka allt i oväsentligheter!
Kan inte bara alla skita i ryssjävelbotar och diskutera kriget istället?
Visst ser det ut som att Bakhmut håller än iallafall?
Vilken dag tror ni vi får se Leoparder och Abrams jaga ryssar?
Kommer rentav CV90 jaga ryssar före Leopard 2?
Hur snabbt kan en rysk inkräktare springa med en CV90 i hasorna?
Så många frågor,så lite svar, för alla har visst fallit för Kremls strategi och diskuterar historia och filosofi med en rysk bot

Jag tror CV90 och andra stridsfordon som bradley skall vara tillsammans med stridsvagnarna i samma brigader. Så de borde spara dem tills alla delar i brigaden är på plats.

Abrams dröjer, de skall tillverka nya utan hemligt pansar.
Citera
2023-03-05, 21:36
  #317791
Medlem
mr.Floppys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aztlan
Så om tex rinkebys somalier känner sig som just somalier och inte som svenskar så är det okej att låta mogadishukrigare anfalla och rösta för om byn ska tillhöra sverige eller somalia? Råskinnen-är det en 70+ som skriver era manus 😄

Haha, inte ens en 70+ skulle använda "råskinn", får nog gå till en 100+ för det. Tror ordlistorna i deras översättningsprogram är skrivna av typ Kirunasvenskarna eller motsvarande, i alla fall härstammar de från som absolut senast Stalins tid
Citera
2023-03-05, 21:37
  #317792
Medlem
Tillssons avatar
Högupplöst drönarfilm över samarbete mellan T-90M and BTR-82A vid Marinka.

https://twitter.com/islamicworldupd/status/1632429629985234944
Citera
2023-03-05, 21:38
  #317793
Medlem
mr.Floppys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jag tror CV90 och andra stridsfordon som bradley skall vara tillsammans med stridsvagnarna i samma brigader. Så de borde spara dem tills alla delar i brigaden är på plats.

Abrams dröjer, de skall tillverka nya utan hemligt pansar.

Det har du nog rätt i, vi får nog tyvärr vänta lite på att se ryssen springa för livet då.
Citera
2023-03-05, 21:38
  #317794
Medlem
MU-XPRT-INPUTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Måste man replikera på allt? Gör du det själv? Jag hade inget intressant att säga. Mer än, "ja, han har skärpt konsekvenserna". Jag tror inte det är en kokande gryta där Putin lyckats trycka ner locket med säkerhetspolisen. Visst är det repressivt.

Och inget kan du om Ryssland heller. Under 2011-2013 var det stora demonstrationer mot Putin och hans valfusk. Nästan på revolutionsnivå med ibland upp emot 50 000 deltagare. När Ryssland anföll Ukraina 2014 var det också mycket stora demonstrationer i Moskva och St. Petersburg.

Putins skräck är en revolution. Det är därför det är så jävla viktigt för honom att inte låta Ukraina bli fritt, demokratiskt och välmående i sin integration med EU/Väst.

Edit: Mindes fel, det var betydligt fler deltagare än så, ofta en bra bit över 100 000 pers.
__________________
Senast redigerad av MU-XPRT-INPUT 2023-03-05 kl. 21:41.
Citera
2023-03-05, 21:39
  #317795
Medlem
Reimers avatar
Hmm, misstänkt slarv vid rökning igen, den här gången nära Moskva.

The explosion occurred at a coke-and-gas plant in Vidnoye near Moscow- the press service of Russian Ministry of Emergency Situations. Fire area - 200 square meters.

https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1632474968393916419
Citera
2023-03-05, 21:40
  #317796
Medlem
Jag tror jag såg det på "Noel Reports" twitter eller på "Feher Junior" twitter att Ukraina förstört ett observationstorn i Bryansk området med drönare.

Det verkar som om Ukraina slår tillbaka hårt mot Ryssland. Man har verkligen skapat sig fiender i många länder nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in