Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Ok, så Ukraina skulle ställt upp soldaterna utanför Kyiv så att Ryssland kunde avmilitärisera Ukraina i lugn och ro?
Ryssland drog sig tillbaka från Kyiv för att de inte hade manskap för att ta den. Det är skillnaden du missar. Hade de haft manskap för att ta den så hade de gjort det. Ungefär som Sovjet gjorde när de invaderade Baltikum. De ställde upp en förbannat stor styrka utanför huvudstaden, en som man omöjligt vinner över, sedan ställde de ett ultimatum.
EDIT: Nu läste jag på lite mer. Sovjet gjorde samma mot Ungern 1956 och Tjeckoslovakien 1968. De ställde upp en halv miljon soldater och stormade landet.
Nu har ju Zelenskyj blivit påkommen med att minera städer med civila samt avrätta förrädare, en term som är väldigt luddig i krigstider, denna s k "demokratiska" kelgrisstat. Tokigt, då landet ansetts vara ett korrupt skurkland av typ alla fram till dess att Ryssland invaderade landet i fråga.
Att Ukraina inte ger mer sig är väl förståeligt, men denna martyrdom omvärlden ärar Zelenskyj med och den ständiga envisheten med att nonchalera och bortförklara Ukrainas överträdelser, det är han inte alls förtjänt av. Man vet direkt att media ljuger och förvränger sanningen när rapporteringen är så extremt ensidig och partisk, givetvis från båda håll.
Frågan är hur många ukrainare som egentligen vill dö för Zelenskyj, kan man lita på västerländsk media att de alla gladeligen dör med flaggan i topp, kosta vad det kosta vill? Tycker det ukrainska folket verkligen att det är värt att de själva dör och tvingas kriga för evigt, eller skulle de kunna godta vissa kompromisslösningar?
Är det verkligen bara ryssarna som tvingats in i ett krig av sin blodlystna diktator? När kriget är över så kommer både Zelenskyj och Putin att återgå till vardagen och softa i sina lyxiga palats, mingla runt på rivieran och räkna pengar. Detta medan civilbefolkningen sörjer sina nära och kära som dött på grund av två herrars oenigheter.
De är svin båda två och man behöver inte försvara Ryssland eller Putin för att kritisera Ukraina. Zelenskyj är för övrigt inte nöjd förrän hela världen blandar sig i, vilket innebär ett tredje världskrig, så på den punkten är nog Putin lite enklare att resonera och kompromissa med. Z känns betydligt labilare då kriget gör honom mer och mer rabiat för varje dag, medan Putin är samma arsle han alltid varit vilket också gör honom mer beräknelig.