2023-02-24, 23:11
  #313489
Medlem
Sgt.Blands avatar
För några veckor sen så var det en galen pensionär i rysk TV som kallade Vatikanen för satanist-högkvarter. Jag bara skrattade åt det för det är ju ändå bara ett av många galna uttalanden i rysk TV. Men nu trollar påven tillbaka haha.

https://twitter.com/Flash_news_ua/status/1629240287015862272
Citera
2023-02-24, 23:25
  #313490
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
I mariupol har väl inte Ukraina slagit tillbaka.
Jag skrev inte att det har hänt, men om Ukraina uppvisar tillräcklig slagstyrka och återtar Mariopol så kommer den kraften att räcka även till att återta Krim.
Citera
2023-02-24, 23:29
  #313491
Medlem
HejaFinlands avatar
Ryssarna på stan i Moskva tror att de vinner kriget. För Ukraina har biolabb och judenazister. Tror folk på sådant eller säger de det bara för att vara lojala? Några ungar verkar följa med vad som händer dock.
https://www.youtube.com/watch?v=9Ovy0hkjizI
Citera
2023-02-24, 23:31
  #313492
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Starback
Man måste få undra vad det beror på när vuxna eskalerar en mindre militär upprensningsaktion till ett fullskaligt aldrig tidigare skådat världskrig av de intensitet vi skådar i dag. Beror det på knarkmissbruk eller på sinnessjukdom hos aktörerna? Jag befarar som sagt det värsta vad gäller EU:s ledargarnityr. Om EU och NATO som det ser ut förlorar detta krig - för vilka syften har vi då offrat vår elförbrukning och frusit oss igenom vintern?

Det finns en mörk agenda bakom det hela.
Citera
2023-02-24, 23:35
  #313493
Medlem
HejaFinlands avatar
En video som jämför Hitlers och Putins retorik. Skrämmande likt, har Putin studerat Hitler och försöker efterlikna honom? Samma ord men Putin har inte samma utstrålning som Hitler, utan framstår som svag.
https://twitter.com/georgian_legion/status/1628891508488261632
Citera
2023-02-24, 23:35
  #313494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
Egentligen för dumt för att bemötas då det dels är falskt, dels uppenbart att det är en bot som inte ens har tillgång till frasvis översättning.

Det finns uppskattade siffror i linje med verkligheten, och de tyder på att Ryssland har betydligt större förluster än Ukraina, liksom Ryssland alltid haft och liksom en anfallare oftast haft.

Litar mer pa siffror fran Tyskland, USA, Mossad an judesmedjan i Kiev.
Citera
2023-02-24, 23:43
  #313495
Medlem
88SONs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeadsOn
Litar mer pa siffror fran Tyskland, USA, Mossad an judesmedjan i Kiev.

Helt rimligt, då antar jag att du litar på de västerländska gissningarna om ryska förluster?
Ungefär två gånger fler förluster hos ryssarna än hos Ukraina
Citera
2023-02-24, 23:49
  #313496
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
En video som jämför Hitlers och Putins retorik. Skrämmande likt, har Putin studerat Hitler och försöker efterlikna honom? Samma ord men Putin har inte samma utstrålning som Hitler, utan framstår som svag.
https://twitter.com/georgian_legion/status/1628891508488261632
Verkligen. Förutom att snoken Putin inte har någon karisma alls. Hitler var visserligen en löjeväckande galenpanna men kunde elda massorna och entusiasmera sitt folk vilket inte daggmasken Poopin kan.

Samma argument, samma modus operandi. Ryssarna är de som bär nazisternas fana vidare.
Citera
2023-02-24, 23:50
  #313497
Bannlyst
De första 20 min i denna video innehåller en av de bästa analyserna/sammanfattningarna av upptrappningen till invasionen och vad som hänt därefter. Det analyseras en hel del av vad som hänt bakom kulisserna. Rekommenderas starkt.

https://www.youtube.com/watch?v=Yn9D-G250cw
Citera
2023-02-24, 23:53
  #313498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Jag skrev inte att det har hänt, men om Ukraina uppvisar tillräcklig slagstyrka och återtar Mariopol så kommer den kraften att räcka även till att återta Krim.

Ja kan så vara.
Citera
2023-02-24, 23:53
  #313499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Jag har inte förnekat det. Men du tar det ur ett sammanhang. Sätt det i sammanhang istället. Annars är du bara såna som Underwood och Klevenson. Som egentligen bara lägger sin tid på att göra nidbilder av de som de inte kan argumentera med och sedan säger att nidbilden minsann är jättedum.
Jag har försökt argumentera med dig. Men allt du gör är att du skiftar fokus när dina argument blir synade. Du är inte konsekvent och du gör allt för att förmildra Rysslands agerande.
Citera
2023-02-24, 23:55
  #313500
Medlem
TheBusters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heggenes
Årsdagen av Rysslands (Putins) fasansfulla och blodiga, oprovocerade angreppskrig mot ett grannland Ukraina... Och några få personer födda och uppvuxna i vårt fina Sverige stöder detta...?!

Jag har grubblat på vilka de kan vara... Fyll gärna i:

Totala hardcore nazister: Dessa ser det som en sorts "kulturkamp" mot det dekadenta väst. Otur då att det dekadenta väst är 5 gånger rikare och har all produktion av viktiga komponenter (just för att vi är så "dekadenta", läs kreativa/produktiva).

Stark ledare är bra: Putin rider med bara bröst, Putin vinner ensam i fotboll mot Bayern Munchen. Putin stark. Putin Bra. Personer som tycker så här finns, och ska inte underskattas.

Totala galningen:
Vi ser allt från folk som tror jorden skapades för 200 år sedan, som tillber ufon, mm, håller på Ryssland i detta anfallskrig. Jag vet inte hur relevanta de är, men de finns.
Expo har en del av det i sin senaste podd, trodde det skulle vara bättre än det var https://expo.se/fakta/podcasts/rysslands-b%C3%A4sta-v%C3%A4nner-i-sverige men värt att lyssna på
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in