Citat:
Ursprungligen postat av
MOPspanaren
Ja, det kan väl finnas flera orsaker.
Telefonkön? Han lyckades ju dock ringa via annat nummer första gången? Men köerna på tipsnumret var otroligt långa.
Han skulle packa?
Nyheterna under dagen kanske angav mer precisa tidpunkter och gjorde det inte lika akut?
Kan det vara så att polisen skulle återkomma, ex. till stugan i Idre dit de fått nummer?
Det går såklart bara att spekulera.
Men visst, jag kan tillstå att det känns märkligt att han inte direkt ringde polisen på nytt och meddelade tiden. För det vi ser i materialet är ju en stor angelägenhet från SE's sida att få fram tiden.
Och hur skulle han som GM ha resonerat här?
Betänk att han redan innan varit i kontakt med polisen och lämnat ett antal uppgifter.
Är det då medvetet att han avstår från att återkoppla direkt till polisen?
För att få tid att kunna anpassa sina uppgifter han tänkt lämna senare?
Gav tidsuppgiften honom panik eller nåt?
Mot bakgrund av uppgifterna till väktare, till Bergström och i polisförhöret som placerar honom så nära inpå mordet så var det väl ingen överraskning att utstämplingen inte gav honom fullständigt alibi?
Ja det går inte att säga att han inte försökte. Men han är väldigt ihärdig i övrigt och ringer. Kan ringa från Idre också.
Som GM kan han försökt att hålla Skandia och dess personal utanför utredningen. Att han skulle vara "gatekeeper" vilken information som Polisen kunde få fram. Ett naiv inställning men som visade sig stämma då väktarna/RB inte hördes för än i Juni... förutom AK som hördes 15 mars.
Han kan som vittne viljat vara "Gatekeeper" för att vara viktig också.
Om han nu är som många beskriver en person som ville ha bekräftelse.
Kan han inte då göra sig väldigt viktig genom att ha sin utstämplingstid och beräkna tiden för mordet. Bara det kunde han gjort uppslag om och fått vara med i tidningen.
Rubrik
"Skandiamannen hjälper Polisen faställa tiden för mordet"