Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Finlandsfärja är nog optimalt ja, och den vanliga sophanteringen har väl också sina fördelar. Du skrev förut att du tyckte att observationen vid Långtjärnen var "too much". Tänker du att det är för mycket som inte stämmer in, eller tänker du tvärtom att det är "för bra för att vara sant"?
- SE har samma färg på bilen som vapendumparen. Det kan knappast vara en slump? Det är lika osannolikt som att två olika män i Stockholms innerstad skulle kunna ha en mörk rock eller jacka på sig samtidigt i samma kvarter. Eftersom båda bilarna är röda till färgen måste det helt enkelt vara samma bil!
- SE har bevisligen befunnit sig inom aktuellt riktnummerområde under veckan. Om det går att bevisa att SE "stämplat in" i rätt riktnummerområde under dumpningsveckan så måste det vara SE som dumpade vapnet! "Han var där!"
- Ingen har pekat ut SE som vapendumparen, men ingen har heller pekat ut någon annan än SE som vapendumparen varför SE måste vara vapendumparen!
- SE kan också tagit med sig revolvern till Mariehamn och fått hjälp av EAP att slänga den över relingen på Finlandsbåten!
- Det finns alltså två olika versioner att välja bland och båda knyter SE till mordvapnet. Även om SE skulle slängt vapnet i soporna finns det en koppling till SE. Man kan ju inte slänga en revolver om man inte först innehar den menar jag. Ungefär som att man inte kan skjuta en statsminister utan skjutvapen.
Edit: Den upplevda bristen på andra hypoteser för hur mordvapnet försvann tyder på att Långtjärnen är den mest tänkbara och absolut sannolikaste dumpningsplatsen. Ja eller mest osannolika kanske?