Citat:
Du pratar om nånting annat. Jag vill höra alla narrativ, vi pratar inte om grafiska bilder. Tror du missförstår. Det finns oilke perspektiv och man vill höra alla perspektiv. DU verkar ju nästan vara i trance? Om ditt narrativ nu är så trovärdigt och solid så behöver du inte vara bekymrad? Om något kommer ju folk bli ännu mer hängivna till ditt narrativ när man hör hur absurd den Ryska är? Vad är det jag missar?
Det "ryska perspektivet" som sprids via den ryska statliga propagandan är inget verklighetsbaserat narrativ. Det är inte ens ett sammanhängande narrativ. Utan det är medvetna lögner och fria fantasier som sprids i syfte att förvilla och desinformera och dölja de egentliga orsakerna.
Den ryska staten (inkl. FSB) har tänkt ut vilka lögner som ska spridas. Och de lögner och den desinformation som sprids till väst går ut på att väst ska minska stödet till Ukraina. De här lögnerna och desinformationen sprids alltså av militära skäl och går ut på att hjälpa Ryssland att vinna kriget.
Och självklart måste väst svara på detta. Att låta lögnarna härja fritt och sprida sin desinformation, och låta dem initiera diskussioner om deras lögner, innebär att de vunnit en delseger. För dem räcker det att det ens blir en diskussion om deras lögn. Då åker lögnen upp lite grann i trovärdighetsskalan, eftersom den ens diskuteras.
Alla är nog överens om att det är bra med olika åsikter och att folk med olika åsikter ska få komma till tals. Men ska påhittade åsikter och påhittade narrativ från en främmande fientlig makt, som för krig mot den gemenskap som ens eget land tillhör, få komma till tals helt fritt?