Citat:
Ursprungligen postat av
alex14
Ska försöka formulera det enkelt, tydligt och kortfattat.
Jag lider av vad som kallas för retroaktiv svartsjuka inom psykologin. Dvs att jag mår extremt dåligt pga tjejens tidigare relationer. Ibland lyckas jag glömma bort det men ibland blir jag uppäten av alla tankar och känslor. Så pass mycket att jag blir deppig och vill göra slut med henne trots att hon är en riktigt bra flickvän.
Det är framför allt en tanke som får mig att vilja spy och det handlar om hur hon en gång i tiden låg med en kille som hade öppet uttalat att han kunde aldrig tänka sig ha nåt seriöst med henne. Detta efter att ha visat "genuint" intresse enligt henne.
Vad jag känner när jag tänker på det är obeskrivligt. Kan vakna upp mitt i natten med tankar som tex: hur lågt kunde hon sjunka för honom? Hade hon ingen självrespekt? Hur dum var hon? Hur kunde hon sära sina ben för en idiot som visade tydligt att hon inte betydde nåt för honom? Han fick det jag får trots att han spottade på henne osv osv.
Ska även tillägga att jag väljer inte dessa tankar, de dyker bar a upp och tar över mig.
Och här kommer frågan: hur tänker ni killar i förhållande kring liknande situationer? Hur klarar ni av tanken att er tjej har sjunkit lågt för en annan man som inte ens uppskattat henne?
Det du känner är helt naturligt och en del av vår manliga biologi. Detta är 100% normalt och förståeligt.
Det är snarare killar som gör allt i sin makt för att blunda för detta och förtrycka det som är rena cucks utan självrespsekt.
Lösning: Hitta en kvinna utan något förflutet.
I väst finns dessa inte.
Dom finns i många andra kulturer.
I asiatiska länder tar män sällan i tång i kvinnor som redan haft en pojkvän, hon är då redan "förbrukad", sägs det, vilket återigen är fullt naturligt.
Mitt tips är att dra iväg från väst, väst är förgiftat och kommer att rasera totalt till slut.