Citat:
Ursprungligen postat av
Qstar
Jag har estimerat ungefär 2.4%. Baserat på allmänna barnhusets studie som görs med jämna mellanrum. Senast 2021.
Den siffran kan absolut stämma, då rör det sig oftast om en äldre man som har ljugit och sagt att han är en ung kille först och väl på plats när så får tjejen reda på att så inte är fallet. I dumperns påhittade scenario som de hävdar är ”vanligt” så är 14 åriga tjejer väldigt promiskuösa och har en stark dragning till tjocka medelålders män.
”Gäddorna” har skickat bilder på sig själva till tjejen eller killen och trots att han har öl mage ser ut som fan så vill denna 14 åringen fortfarande träffas. Vilket är helt ologiskt då det måste vara en befinnande liten procent av den åldersgruppen som skulle ha något intresse efter att ha sett bilderna.
Till er som håller bättre koll på statistik än vad jag gör kan ingen skicka mig en länk med studier på hur många unga tonårstjejer/ killar det är som har velat träffa äldre män efter att ha sett bilder på dem och vetat om deras ålder.Och hot eller manipulation ska heller inte vara involverat.Existerar dessa scenarion ens? Alltså att en ung tonåring vill träffa en oattraktiv man som är 100 % ärlig om sig själv.