En snabb sökning på lexabse visar att kvinna som pekas ut i den andra tråden inte finns med i brottsregistret. Händelsen skedde i mitten av januari. Om det nu skulle vara denna kvinna som ligger bakom det påstådda "mordförsöket" lär fallet ändå inte ha hunnit gå till åtal eller dom ännu.
Likväl talar det emot att den utpekade att kvinnan från Vara skulle varit kriminellt belastad, i sådana fall hade det nog funnits en del annat smått och gått på henne i Lexbase.
Dessutom motsäger det vi fått veta om GM i Marie Johanssonfallet vad vi fått veta om det påstådda mordförsöket. GM ska inte vara frihetsberövad och brottet ska vara mindre allvarligt enligt Expressen:
https://www.expressen.se/nyheter/dna-traff-efter-mordet-pa-marie-i-tygkallaren/
Om det inte var Gunilla Persson nivå i överdrift att rubricera händelsen i Vara som ett mordförsök, och att händelsen därför fått en helt klart mildare rubricering efteråt så rör det sig antagligen inte om samma kvinnor.