På tal om diskussionen tidigare kring sämsta experterna är det lite kul att Sky har valt Paul Merson som 'expert' som uttalar sig om allt kring deadline day. Dels spelare han aldrig hört talas om som han nu ska vara expert på, men också uttalanden som känns helt idiotiska. Man Utd går efter ett lån på Sabitzer och Merson's logik är "Det är panik, han är ingen startspelare i Bayern".
1. Alla värvningar på deadline day är ju panik, låt oss vara ärliga. Sedan med tanke på Eriksen's skada så är det ju lite akut.
2. En bänkspelare i Bayern är väl ändå att föredra framför Mctominay? Eller har Merson inte kollat på Man U sedan Ferguson tränade? Dessutom är det ju inga lag som släpper en mittfältare bra nog att starta för ett top4 lag på lån på deadline day med några timmar kvar av fönstret.
Men ja, lite kul annars när det är lite action på deadline day som livar upp denna regniga tråkiga arbetsdagen. Arsenal och Man Utd panikshoppar mittfältare, Chelsea går all in på Fernandez, en del mindre klubbar som flyttar spelare också. Jag menar, Doherty på lån från Spurs till Atletico. Vad fan hände där? Hoppas de på Trippier 2.0?