Citat:
Ursprungligen postat av
Farfarsfar
Orkar inte läsa igenom allt detta. Nån vänlig själ kanske kan ge sig på en sammanfattning. Efter att ha läst igenom en halv sida får jag dock bilden av att det rör sig om white trash och att fadern eventuellt dömts för något han kanske inte gjort och att modern är en rätt värdelös morsam
I "korta drag":
B & L har J tillsammans, men är inte i någon relation. B har träffat (ännu) en ny kille. Graviditeten med J var oplanerad och ingenting som B önskade, men fullföljde den eftersom L blev så glad när hon berättade. J föddes i vecka 33 (7 veckor för tidigt) och fick ligga kvar på bevakning och behandling, men B & L tröttnade på detta och tyckte att det var onödigt att J skulle behöva ligga kvar på sjukhuset så de trotsade de starka rekommendationerna och begav sig. Bägge nekade grundläggande kurser rörande prematurfödda med motiveringen att B är undersköterska. Sjukhuset hade reagerat på Ls oerfarenhet och var oroliga för hans hantering av J, de ville skicka med föräldrarna en apparat som skulle underlätta men detta nekade föräldrarna pga resvägen mellan städerna det skulle ta att lämna & hämta detta (L tyckte det var omständigt att åka hela Sörmland för en apparat).
På "olycks"natten ringde L SOS ca 05:20 på morgonen, J gjorde konstiga ljud och enligt Ls utsago hade hunden hoppat upp i sängen och stått på J. Detta var för övrigt obevittnat av L då han befann sig hos de andra barnen eftersom en av de hade vaknat. Innan L ringde SOS så ringde han B och frågade vad han skulle göra, B säger ring SOS. Vid samtal med SOS så tycker L att larmoperatören är arg och ger fel instruktioner, så L ignorerar dessa och tycker hans agerande är bättre än vad som instureras (t.ex bad operatören L att ryggdunka J samt att inte böja Js huvud bakåt), HLR påbörjas i alla fall av L. Efter 30 minuter anländer brandkåren, tätt följt av ambulans och sedan helikopter. Samtliga har gett vittnesmål på att de upplever L som ovanligt lugn kopplat till att hans barn ligger för döden, föräldrar tenderar att vara mer intresserade av händelseförloppet och svårare att lugna ned. B anländer till platsen och är mer intresserad av att träffa en potentiell tidigare kollega som flög i helikoptern än att fråga om Js tillstånd. Nu står både L & B i bakgrunden i deras kök samtidigt som HLR fortgår på J, som också tillslut lastas in i helikoptern för färd till Stockholm. B & L åker ambulans, B åker i framsätet och frågar återigen frågor om kollegan. Ingen av föräldrarna verkar fråga om Js tillstånd i färden upp till Stockholm enligt vittnesmål.
Väl i Stockholm väntar föräldrarna på besked, de får ett hotellrum i anslutning till sjukhuset och "fräschar upp sig" samtidigt som J ligger på dödsbädden. B skriver frenetiskt till människor på Snapchat vad som sker, kopierar samma meddelande till olika mottagare. L vidhåller storyn att hunden har hoppat upp på J och legat på henne, men en läkare identifierar skador som inte en hund kan ha åstadkommit, utan är typiska skador från skakningar.
I förhör med Bs äldre barn säger bägge två att de har en dålig relation till sin biologiska mamma (B), och är oroliga varje gång L saknas i hushållet. De vittnar om att L är den som alltid måste göra vardagssysslorna och B sitter med telefonen hela dagarna. B är hemma korta stunder, men hon lämnar lika fort för att festa och träffa vänner samt sin nya pojkvän.
Bägge nekar brott.
Rekommenderar dig ändå att läsa förhören med L, B och de äldre barnen. Det ger en bra inblick över händelseförloppet samt deras "familj"situation.