Citat:
Ursprungligen postat av
kristofferG
Tänker mer en bra första arbetsplats, en bra första byrå. Humanjuridiska byråer gör inte särskilt stort väsen av sig på programmen... Det är klart man kan börja med att sitta ting, men det bör väl finnas humanjuridiska byråer som tar in nyexaminerade också?

Naturligtvis finns det humanjuridiska byråer som tar in nyexaminerade som bitisar. Däremot är det ju som alltid, kontakter, läge och meriter. Det är klart positivt om man exempelvis har haft en studenttjänst, gjort uppsatspraktik eller känner någon som kan gå i god för ens person. Med det sagt har jag en bekant som fick jobb på en sådan byrå efter att ha suttit bredvid en av byråns advokater på en studentsittning (minns inte riktigt i vilket sammanhang). Dvs att advokaten tyckte han var go och skulle passa bra i miljön. Sen beror det ju också på vart i landet du befinner dig och hur många andra sökande de har.
Däremot ser väl arbetsmarknaden som nyexaminerad på byråer generellt lite knepigare ut nu jämfört med ett par år sedan. Men upplever väl inte att det skulle vara oerhört svårt att få jobb.
Ett generellt tips är ju att inte begränsa dig till byråer som faktiskt söker folk, de flesta (om inte alla) sparar intresseanmälningar till dess en tjänst öppnar sig.
Tillägg: Är det endast meriten du vill åt för notarietjänstgöring så kan du ju även sitta på valfri myndighet, givet att det är en juridisk tjänst. Vissa domstolar har även tjänster specifikt för nyexaminerade, visserligen ganska dåliga villkor men helt klart värdefull merit. Även bra om man har intresse av att gå fiskalsbanan då man redan när man börjar som notarie är bekant med systemen och hur domstolen fungerar. Enorm fördel mot notarier som kommer utan sådan erfarenhet skulle jag säga.