Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Jo jag är inte helt oenig med dig. Anta nu att de reellt försökte "undvika ett dödligt krig om 40 år (utgår från att du såg förra meddelandet om vad Ryssland är rädda för - ej invasion imorgon). Man kan fråga sig om de har minskat sin hotbild genom detta krig - även om de vinner någon slags pyrrhus-seger.
Det är anledningen till att Mearsheimer kallar sin bok "the tragedy of Great power politics." Liksom en grekisk tragedi har protagonisten någon form av rationalitet, men det går åt helvete ändå för alla.
Tycker Ryssland ligger bakom flötet, lider av " phantom empire " som någon myntade. De hade en helt annan uppfattning och bröt mot alla regler för att säkra sig mot det ( enligt mig ) imaginära hotet. Ryssland är en korrupt oligarki, lidande av nostalgi. En välmående stat hade nyttjat sina enorma naturresurser för att utveckla sin ekonomi, infrastruktur och befolkning för att utöka sitt inflytande som de flesta länder gör.
Jag anser att Ryssland gjort ett enormt misstag vilket kommer öka hotet mot dem, förstärka fienden, minska goda handelsrelationer och sätta landet i en väldigt dyster riktning de närmaste 10-20 åren.
Man vet ju aldrig, men jag ser sannolikheten att väst helt plötsligt skulle förgöra Ryssland statsbildning och dela upp landet för resurser via offensiv makt vara extremt osannolikt. Det är en rysk konspirationsteori som spridit sig
Det bästa sättet för Ryssland att undvika detta hade varit att demokratisera sig, få bort sin korruption och utveckla sin ekonomi istället för att stjäla alla pengar. Arma jävla folk
Ukraina är inte så annorlunda, men en förflyttning mot väst blir förhoppningsvis en förbättring. Alla kan nog se att en riktning mot väst jämfört med Ryssland är mycket bättre