Citat:
Ursprungligen postat av
Favoritgame
Visst att välfärden fallerar många gånger men vi får ju ändå en hel del välfärd i Sverige jmf med andra länder. Nästan gratis förskola, gratis utbildning, gratis skolmat, nästan gratis vård, subventionerad tandvård osv. Det är ju mer än i många andra länder som trots högt skattetryck inte levererar så mycket välfärd.
Det stora problemet är mer att Sverige alltid fastnar i kostsamma projekt som massinvandringen, den gröna omställningen osv som kostar multum och dränerar andra områden på pengar. Byråkratin går också på överstyr här med bl a den juridiska processen som 10-15 år för att öppna en gruva, vägbyggen osv.
Delar din analys i stort.
Är dock bara 4 länder som har högre skattetryck än Sverige inom OECD.
Italien, Belgien, Frankrike och Danmark.
Danmark har ju svinbra välfärd så det är nog bara Frankrike, Belgien och Italien som ger sämre välfärd per betalad skattekrona än Sverige.
Tyskland och Norge är nog bäst i klassen med betydligt lägre skattetryck och outstanding välfärd. Tyskland har ju inte ens patientavgifter.