Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
03:50 är det sista från Toves mobil, vilket är ganska sent i förloppet ju. JJ verkar ju inte ha tänkt på sin egen mobil särskilt mycket.
Skulle JJ kunnat bara stängt av mobilen när de var på väg från Vetlanda?
Man kan väl hoppas på att de säkrat saker från Toves mobil, även om den inte återfunnits.
Nånstans bortom tragedin här så när jag en dröm om att det är nåt spektukalärt som lett fram till fyndplatsen typ att de bara har en altitud och då med bokstavlig ”kartläggning” med uteslutningsmetoden mot redan avsökta områden hittat platsen.
Vi får se hur satelliterna spårat JJ. Ja för det är ju de som är GPS som sen blir koordinater och altitud och fart och exakthet beroende på hur många satelliter som kommunicerade med JJ’s mobil just då och topografin och annat som stör.
Men temat JJ’s mobil är inte uttömt här men nästan vad gäller gissningar iaf. Och MH’s finns det inte mycket att gå på här. Nu var det väl några som gissade att det var MH som hade skickat meddelande från skogen eftersom hon är lite ”svagbegåvad” men i det här fallet verkar det vara JJ som är den minst begåvade av dem den här natten utifrån vad man kan läsa och höra sig till.
Toves mobil och konton å andra sidan är värt att fördjupa sig i. Men på basis då att vi vet det vi vet och det man kan göra lite kvalificerade gissningar utifrån då.
Och det är inte mycket att gå på.
Stängt av? Ja varför inte. Men här finns det utrymme för ett antal varianter.
Tiden runt 03:50 har nämnts ja och sen har vi ytterst lite info. Och frågan är om polisen har så väldigt mycket mer info bortsett från datan från ”masttömningen”?
Alltså vilken ”antenn”, datum, tid, och datasessioner och lite annat. Kanske inte så mycket att gå på men de vet kanske om den har stängts av eller förstörts.
Just vad göller appar och koordinater hit och dit så finns det ju fler ”luckor” att hitta till sånt som kan vara dolt eller raderat.
Masttömningarna blir å andra sidan lite mer svart på vitt bara. Mest för att motsatsen hade blivit nåt sorts ”Storebror ser dig tillvaro”. Alltså att polisen helt enkelt kunde ha koll på var alla med mobiltelefon befinner/befunnit sig. Så polisen får liksom hålla tillgodo med operatörens ”listor”.
Så i ett sånt övervakningssamhälle hade man vetat kanske var mobilen stängs av men nu ger ”antennens” riktning bara en fingervisning.
Ja de har kanske hittat en bakväg in i hennes konton och även om det inte ger så mycket för fallet så känns det kanske bra för familjen att de har koll på inloggningar och ingen annan.