Citat:
Ursprungligen postat av
qaaq
De gör det för att i deras hjärnor är det så man löser problemen i samhället - en hjälte av amerikanskt snitt, kommer med en "quick fix" och ställer allt i sin ordning, sen uppstår fullkomlig harmoni och alla lever lyckliga i resten av sina liv. Och Sara och Patrik får ära och berömmelse.
De är rättshaverister pga sina tidigare erfarenheter i livet och populister. De tror på enkla lösningar av komplexa problem, men de glömmer bort att de inte besitter nån som helst kompetens och saknar utbildning i hur man löser svåra samhällsproblem. De missar "den lilla detaljen" bara! De sitter flera tusen forskare, tänkare, politiker, kriminalare, proffesorer m.m. som försöker komma på hur man ska lösa brottsligheten, men INGEN har kommit på en enkel lösning som funkar. Men obildade lilla Sara och Patrik tror att de vet bättre hur man löser sakerna. Det är skrattretande, naivt och skrattretande. De är som små mycket mycket små barn.
Jag kommer egentligen bara bemöta det fetstilta, allt det andra är rent känslodravel.
Så du försöker övertala mig och alla i forumet att flera tusen forskare, tänkare, politiker, kriminalare, professorer m.m, inte kan komma fram till hur man löser brotten som uppmärksammats kring pedofiler så som t ex övergrepp, barnpornografibrott m.m?
Det känns som att de har löst den svårknäckta nöten eftersom de lagför brottslingar höger som vänster.
Att lösa brott och jobba brottsförebyggande är två helt olika saker. Det är det brottsförebyggande förfarandet som inte är existerande i detta fall.
Tror du att flera tusen forskare, tänkare, politiker, kriminalare, professorer m.m, tycker det är svårt att besluta hur man ska jobba brottsförebyggande?
Brottsprovokation är ett ord som är skapat sedan länge, det kan man ju göra. Å andra sidan man ge lagstöd för att öppna upp ny myndighet likt FRA som jobbar i förebyggande syfte för barns säkerhet t ex.
Det finns massor, är jag en av flera tusen tänkare då som kom på detta?