Citat:
Ursprungligen postat av
TuffBakomTangenten
Litar mer på bankens bedömning. Finns väl hur många som helst inklusive mig själv som säger exempelvis ”en Porsche skulle jag aldrig ha råd med” trots att man har det vilket enbart betyder att man inte vill spendera så mycket pengar på en bil.
Dom flesta kommer att
ha råd rent tekniskt sett. Däremot kommer mångas privatekonomiska liv att suga hästballe vid ~5% ränta. Kul att betala 25-50% av ett hushålls inkomst i form av en avgift som inte tillför något. Det innan övriga räkningar också.
Men betala kommer folk att kunna göra. Folk i de breda lagren betalade sina räntor 1993 också, även om de kanske i lönndom muttrade "perkele" och det inte var något prat kring fikabordet om graciöst villaliv. Men sådant går över, år 2003 var full rulle igen. Flintastek och lådvin i trädgårdarna,
Melody Club på full patte från CD-spelaren och en 40-åriga villaägare som sneglar lite för länge än vad som egentligen är kosher på grannens 15-åriga dotter i snedlugg.
Min poäng är: Folk betalar och håller snattran. Om 10 år är detta glömt.