Citat:
Ursprungligen postat av
MrMario
Och det gör de rätt i. Skillnaden är att det inte finns någon risk för Sverige om vi inte drar på oss uppmärksamhet med t.ex. militärallianser.
Du verkar ha noll koll på vad neutralitet och alliansfrihet kräver.
Neutralitet och alliansfrihet kräver att landet har förmåga att försvara sin neutralitet.
USA kräver att landet i frågan har förmåga att slå tillbaks rysk aggression och Ryssland kräver att landet slår tillbaks amerikansk aggression.
Om så inte är tillfälle så blir stormakterna tvingade att ingripa för att skydda sina intressen.
Norge före WWII . . .
det brutna gevärs politik . . . om vi inte har några vapen och blir neutrala så låter dom stora oss i fred. Precis det samma svammel som du också går för.
Men se vad som hände: England placerade minor i norska farvatten, Norge hade ingen förmåga att neka den britiska marinen åtgång vilket gav Hitler en ursäkt att invadera Norge.
Detta är vad som händer när ett land åberopar sig neutralitet och alliansfrihet men saknar förmåga att försvara den.